Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt

Blog

Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
24 Kasım 2021

Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz yüz yüze eğitimlerimiz, tüm hızıyla devam ediyor! Türkiye’nin doğusundan batısına 42 farklı şehirde açılan Zeka Gücü Laboratuvarları’ndan biri de artık Siirt’te. Haydi gelin Siirt’teki Zeka Gücü eğitimimize yakından bakalım!

2 Kasım günü  İstanbul Havalimanı’ndan Siirt’e doğru yola çıktım. Daha önce eğitim yapmanın vermiş olduğu özgüven ve tek başıma eğitim yapacak olmanın verdiği heyecan duygularının karmaşası Siirt’e varana kadar peşimi bırakmadı.

Siirt Havalimanı’na indikten 15 dakika sonra otelime vardım. Otelim Siirt’in merkezine biraz uzak olmakla birlikte Zeka Gücü eğitimlerinin gerçekleşeceği Bilim ve Sanat Merkezi’ne yakın mesafedeydi. Otelimde biraz dinlendikten sonra Bilim ve Sanat Merkezi’ne giderek son kontrollerimi gerçekleştirdim.

 

Zeka Gücü eğitimlerinin ilk günü

Öğrenciler ile tanışacağımız için eğitimlerin ilk günü en heyecanlı gün oluyor. Sınıfa girdiğimde meraklı gözler beni karşıladı. Öğrencilere kendimi tanıttıktan sonra Zeka Gücü Projesi’nden ve 5 gün boyunca beraber neler yapacağımızdan bahsettim. Öğrenciler de kendini tanıttıktan sonra Arduino’ya hızlı bir giriş yaptık. Daha önce Scratch ve mBlock gibi blok tabanlı kodlama araçları üzerinde çalıştıkları için Arduino hakkında bilgileri çok azdı. Bu durum beni daha da heyecanlandırdı çünkü Arduino ile tanışmalarında büyük bir rol oynayacaktım. Beraber Turkcell Robotik ve Kodlama Kiti’nin içeriğine göz attık. Ardından kitte bulunan birbirinden farklı sensörlerden bahsettik. Sonrasında Arduino’ya başlarken en temel uygulamamız olan “Arduino ile LED Yakma” uygulamasıyla dersimize başladık. Arduino tecrübeleri olmasa da Arduino yapısını ve mantığını hızlıca kavradılar. Led yandığında gözlerindeki mutluluk ve heyecan görülmeye değerdi. Günün geri kalanında ise buton ile LED yakmaRGB LED kullanımıpotansiyometre ile LED yakma gibi uygulamalar ile devam ettik.

 

Eğitimin ikinci günü

Öğrenciler sınıfa erkenden gelmiş, kitleri ile ilgilenmeye başlamıştı bile. Hepsi heyecanlı bir şekilde o gün neler yapacağımızı soruyordu. 3. Nesil Robotik ve Kodlama Kiti ile projelerimize devam ettiğimiz ikinci günde farklı sensörlerin kullanımı ile günü tamamladık. Örneğin, öğrenciler LDR ile LED yakarak gece lambasının çalışma mantığını kavradı. Siirt BİLSEM’deki öğrencilerde gözlemlediğim ve beni en mutlu eden davranış ise işbirliği oldu. Uygulamayı başarı ile tamamlayan öğrencilerin arkadaşlarına yardım etme istekleri görülmeye değerdi.

 

Siirt BİLSEM’de eğitimin son günü

Turkcell 3. Nesil Robotik ve Kodlama Kiti’ndeki birçok sensörün kullanımını hem teorik hem fiziksel olarak tamamladıktan sonra, bir sonraki konumuz olan Tinkercad’e geçtik. Zeka Gücü Laboratuvarı’nda bulunan üç boyutlu yazıcıyı kullanmak için  hevesli olan öğrencilere öncelikle Tinkercad’ın arayüzünden ve kullanım alanlarından bahsettim. Aralarında daha önce Tinkercad ile çalışanlar olduğu için hızlıca ilerledik. Benim anlatacağım kısımları bitirince öğrencilere belirlediğim uygulamaları yapmaları için süre verdim. Ardından öğrencilerle birlikte temel fakat birçok aracı kullanabilecekleri zeka küpü, kar tanesi ve kahve kupası uygulamalarını yaptık.

Siirt BilSEM'de eğitimin son gününde öğrencilerimle birlikte
 

Üçüncü günün sonunda otele döndüğümde kendimi iyi hissetmediğimi fark ettim. Sabah düzelmek umuduyla biraz dinlendikten sonra daha da kötü hissedince okul müdürüyle görüşerek eğitimin son iki gününü iptal etmek durumunda kaldım. Umarım bir gün tekrar kavuşur ve yarım kalan eğitimimizi tamamlarız! Siirt’e bolca sevgiler :).

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021