Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü’nün Parlayan Yıldızları: Sivrice Dream
Gamze Baş Yardımcı
29 Mart 2018

Sizlere Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Sivrice Köyü’ndeki öğrencilerle Zeka Gücü Projesi kapsamında yaptığımız eğitimlerden ve onların başarı hikâyesinden bahsetmiştim. Bu eğitimden tam 5 ay sonra Kaan Terzioğlu ve Turkcell ekibiyle birlikte Midyat’a Sivrice Dream takımını ziyarete gittik. Sivrice Dream takımının başarı hikâyesini bir de öğrencilerden dinledik.

Mardin Midyat Sivrice Ortaokulu, Kürt, Türk, Arap ve Süryani birçok öğrencinin bir arada eğitim gördüğü okullardan birisi. Öğrencilerin dinleri ve kültürleri farklı olsa da, yaşam koşulları hep aynı. Buradaki öğrenciler tüm zorluklara ve olanaksızlıklara rağmen birçok hayali gerçekleştirmeye çalışıyor. Hayallerin gerçek olabileceğine dair ilk kanıtı da Sivrice Dream takımı göstermiş.

Sivrice Dream, 5 yıl önce “Başaramazsınız, yapamazsınız.” diyenlere inat yola çıkmış ve ödüllerine ödül katmış bir takım. Öğrenciler farklı kültürlere ve hatta farklı dinlere sahip olsa da tek bir amaç uğruna yılmadan mücadele edip sonunda başarıya ulaşmış. Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen, FLL (FIRST LEGO League) Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasıyla ismini duyurmuş ve İspanya’nın Pamplona kentinde düzenlenen Avrupa Açık Şampiyonası’nda Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü kazanmış. Bu takımın ilginç bir yanıysa her yıl mezun olan öğrenciler yerini kardeşlerine veya kuzenlerine bırakıyor :). Aslında bir nevi aileden aileye üyelerini aktaran bir takım olmuş.

Sivrice Dream ile Proje Çalışmaları

22 Mart 2018 Perşembe günü saat 07:40’da başlayan yolculuğum, öğle saatlerine doğru Sivrice’de sonlandı. Uçağı kaçırmamak için Sivrice’ye gelene kadar uyumamak beni biraz yorsa da öğrencilerimi tekrar görmek, bana sarıldıklarında duyduğum o his tüm yorgunluğumu aldı :). Eğitimlerden sonra bir kez daha onlarla çalışma fırsatı bulmak beni fazlasıyla mutlu etti. Birbirimizle biraz hasret giderdikten sonra çalışmalarımızı yapmak için hazırdık. Zeka Gücü sınıfımıza geçip projelerimizi hazırlamaya başladık.

Öğrencilerle birlikte projelerimizi hazırlarken sınıfımızı Sivrice Dream takımının ilk öğrencileri (Dilara, Enver, Derya, Meryem, Engin ve Seydi) ziyarete geldi. Onlarla biraz sohbet etme fırsatı buldum. Eski öğrenciler, takımı ilk kurduklarında arkadaşlarından çok fazla sözlü şiddete maruz kalmış. Onların başarısının sırrıysa kendilerine inanmak olmuş. Her ne kadar korksalar da başarılı olmayacaklarını düşünseler de inanmaktan vazgeçmemişler. Öğrenciler, İspanya sürecine kadar birçok engelle karşılaşmış olsalar da sonunda büyük bir zaferle evlerine dönmüş. Çocuklar 5 yıl sonra bile yaşadıklarını anlatırken hâlâ çok duygulanıyordu. Her birinin gözünün içine baktığımda hâlâ o ilk günkü heyecanı görebiliyordum. İlk resimlerine baktığımda küçücük olan bu çocuklar şimdi bir lise öğrencisiydi ve “Olmaz, yapamazsınız” diyenlere inat başarmışlardı.

Sivrice Dream takımın yeni öğrencileriyle birlikte üç gün boyunca LEGO EV3 Mindstorms, Mbot, Leonardo Da Vinci‘nin Ornihopter projesi, Hydraulic GearBot ve Sivrice Dream takımının 13. sezon “Hayvanlar: Yaşam Ortaklarımız” temalı FLL turnuvasında “Yenilikçi Çözüm” ödülünü aldığı Faresavar üzerinde çalıştık. LEGO EV3 Mindstorms ile öğrencilerle beraber Rubik Küp Çözen Robot ve Gyro Boy projesini, Mbot ile de Çizgi İzleyen Robot ve elin yönüne göre hareket eden bir robot hazırladık. Öğrenciler LEGO EV3 Mindstorms ve Arduino ile daha önceden projeler geliştirse de, Mbot ve Leonardo Da Vinci’nin maketleriyle ilk defa çalışıyordu. Öğrencilerin en sevdiği ve eğlenerek yaptığı çalışmalarsa Leonardo Da Vinci’nin projeleriydi. Açıkçası bizim de Yusuf Töngüç Hoca ile birlikte çocuklarla eğlenerek çalıştığımız projelerden birisi oldu :). Projeler üzerinde çalışırken zorlanmış olsak da öğrencilerle birlikte dolu dolu üç gün geçirdik :). Öğrencilerin hayal gücü ve el becerileri işin içine girince birbirinden değişik ve güzel projeler ortaya çıktı.

Ziyaret Günü

Pazartesi günü Kaan Terzioğlu ve Turkcell ekibi Sivrice Dream takımını ziyarete geldi. Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin ve Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay’ın da katılımıyla gerçekleştiği ziyarette, Sivrice Dream takımının öğrencileri yaptıkları projeleri ve başarı hikâyelerini anlattı. Kaan Terzioğlu öğrencilerin projelerini tek tek dinledi ve öğrencilere gelecekteki hedeflerini sordu. Bu ziyaret sonunda öğrenciler Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin’den sınıf için donanım desteği sözü aldı. Kaan Terzioğlu da 4 Nisan’da yapılacak olan Turkcell Teknoloji Zirvesi‘ne Sivrice Dream takımını davet etti. Öğrencilerle ziyaret tamamlandıktan sonra hep birlikte dışarıda kurulan alanda yemekler eşliğinde sohbetimize devam ettik. Saat 15:00 gibi ziyaretimizi tamamlayıp Sivrice Köyü’nden ayrıldık.

Sivrice Ortaokulu’nda yaptığım Zeka Gücü eğitimi benim için her zaman ayrı bir yer taşır. Mesleğimin değerini sonuna kadar hissettiğim, ağzımdan çıkacak tek bir kelime için gözüme bakan çocuklar, geceler boyu “Hocam ne yaptın?” diye arayan öğrenciler… Size bu duyguları yazsam da az gelir, inanın. Burada olanaksızlıklar içinde büyük işler çıkaran pırıl pırıl gelecek vaat eden o kadar çok öğrenci var ki. Böyle bir okulda eğitim vermek, onlara katkı sağlamış olmak, benim için tarif edilemez bir duygu.

Takımı için sonuna kadar mücadele eden, tüm olumsuzluklara rağmen yılmadan çalışan değerli meslektaşım ve arkadaşım Yusuf’u ve Sivrice Dream takımını tekrar canı gönülden kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yolunuz açık olsun Sivrice Dream :).

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere…

Diğer Yazılar
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020
Zeka Gücü Projesi Ordu Ünye’de!
Art Istanbul
18 Mart 2020
Gaziantep’den Zekâ Gücü Rüzgârı Geçti!
Art Istanbul
3 Mart 2020
Zeka Gücü Projesi LÖSEV’de
Art Istanbul
21 Kasım 2019
Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Art Istanbul
27 Eylül 2019
Şanlıurfa’dan Bir Zeka Gücü Geçti!
Art Istanbul
10 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019