Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
27 Mayıs 2021

100 binden fazla çocuğun hayatında fark yaratan Zeka Gücü Projesi, dünya çapında da takdir görmeye devam ediyor. Milliyet, Habertürk, Posta, NTV gibi birçok farklı haber sitesinde adından söz ettiren dünya çapındaki WSIS 2021 Champion ödülünün detaylarını, gelin hep beraber okuyalım.

WSIS 2021 Champion Ödülü hakkında

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle insanların hayatına dokunan Turkcell, binlerce özel yetenekli çocuğun yaşamını değiştiren Zeka Gücü Projesi ile WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) Ödülleri’nde dünya çapında yüzlerce e-learning projesi arasından alanındaki en iyi 5 projeden biri, yani “WSIS Champion” olarak seçildi.

‘The Whiz Kids Project’ (Zeka Gücü Projesi), bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücünden yararlanan projeleri ödüllendiren WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) Ödülleri’nde e-learning alanında birçok proje arasından en iyi 5 projeden biri olarak ödül almaya hak kazandı. Ülkelerin bilişim altyapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS Ödülleri’nde bu sene 126 ülkeden 1.270 uluslararası proje yarıştı.

41 ile 59 Zeka Gücü Laboratuvarı

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrenciler için hayata geçirilen Zeka Gücü Projesi, sınıf içi eğitimlerle desteklenen ve mobil uygulama olarak çocuklara ulaşan Türkiye’deki tek proje olma özelliğini taşıyor. 41 ilde kurulan 59 laboratuvar ve çevrimiçi eğitimler aracılılığıyla yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojileri eğitimleri 100 binden fazla öğrenciye ulaştı. Zeka Gücü mobil uygulamasıyla Türkiye genelinde eğitim fırsatı tüm öğrenciler için erişilebilir hale getirildi.

240 bin saat eğitim verildi

Pandemi sürecinde Zeka Gücü Projesi’nin topluma katkı sağlamaya devam ettiğini söyleyen Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü İsmail Özbayraktar, Zeka Gücü öğrencilerinin öğretmenlerin desteğiyle sağlık çalışanlarını desteklemek için 3D yazıcılar aracılığıyla yüz siperliği ürettiğini söyledi. Özbayraktar, “Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek yaratmak ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine altyapı oluşturmak için yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Zeka Gücü Projesi ile Türkiye’de yaşayan üstün yetenekli çocukların potansiyellerini erken yaşta keşfetmelerine destek olmayı ve onları kendilerini geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Beş yılda Türkiye’de 100 binden fazla öğrenciye ulaşarak toplam 240 bin saat eğitim verdik ve çocukları yarının yenilikçi dünyasına hazırladık. Platformları iyileştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, müfredatımıza farklı eğitimler ve içerikler eklemek için çok çalışıyoruz. Emeğimizin görünür olması ve dünyanın en prestijli zirvesinde böyle önemli bir ödüle layık görülmek bizim için çok kıymetli. Çocuklarımızın geleceği için dünya çapında ses getiren projelere imza atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Diğer Yazılar
Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
Art Istanbul
27 Mayıs 2021
Turkcell Zeka Gücü Projesi Oylarınızı Bekliyor!
Art Istanbul
26 Mart 2021
Robotik ve Kodlama Kiti
Art Istanbul
25 Şubat 2021
Bir Soru Sor. Dünya Değişsin!
Art Istanbul
30 Aralık 2020
Zekathon = Zeka Gücü + Hackathon Bir Arada!
Art Istanbul
4 Aralık 2020
Dünya Uzay Haftası Kutlu Olsun!
Art Istanbul
7 Ekim 2020
TEKNOFEST’te Zeka Gücü İmzası
Art Istanbul
2 Ekim 2020
Zeka Gücü öğrencilerinden sağlık çalışanlarına 3B destek
Art Istanbul
28 Eylül 2020
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020