Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
27 Mayıs 2021

100 binden fazla çocuğun hayatında fark yaratan Zeka Gücü Projesi, dünya çapında da takdir görmeye devam ediyor. Milliyet, Habertürk, Posta, NTV gibi birçok farklı haber sitesinde adından söz ettiren dünya çapındaki WSIS 2021 Champion ödülünün detaylarını, gelin hep beraber okuyalım.

WSIS 2021 Champion Ödülü hakkında

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle insanların hayatına dokunan Turkcell, binlerce özel yetenekli çocuğun yaşamını değiştiren Zeka Gücü Projesi ile WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) Ödülleri’nde dünya çapında yüzlerce e-learning projesi arasından alanındaki en iyi 5 projeden biri, yani “WSIS Champion” olarak seçildi.

‘The Whiz Kids Project’ (Zeka Gücü Projesi), bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücünden yararlanan projeleri ödüllendiren WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) Ödülleri’nde e-learning alanında birçok proje arasından en iyi 5 projeden biri olarak ödül almaya hak kazandı. Ülkelerin bilişim altyapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS Ödülleri’nde bu sene 126 ülkeden 1.270 uluslararası proje yarıştı.

41 ile 59 Zeka Gücü Laboratuvarı

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrenciler için hayata geçirilen Zeka Gücü Projesi, sınıf içi eğitimlerle desteklenen ve mobil uygulama olarak çocuklara ulaşan Türkiye’deki tek proje olma özelliğini taşıyor. 41 ilde kurulan 59 laboratuvar ve çevrimiçi eğitimler aracılılığıyla yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojileri eğitimleri 100 binden fazla öğrenciye ulaştı. Zeka Gücü mobil uygulamasıyla Türkiye genelinde eğitim fırsatı tüm öğrenciler için erişilebilir hale getirildi.

240 bin saat eğitim verildi

Pandemi sürecinde Zeka Gücü Projesi’nin topluma katkı sağlamaya devam ettiğini söyleyen Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü İsmail Özbayraktar, Zeka Gücü öğrencilerinin öğretmenlerin desteğiyle sağlık çalışanlarını desteklemek için 3D yazıcılar aracılığıyla yüz siperliği ürettiğini söyledi. Özbayraktar, “Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek yaratmak ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine altyapı oluşturmak için yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Zeka Gücü Projesi ile Türkiye’de yaşayan üstün yetenekli çocukların potansiyellerini erken yaşta keşfetmelerine destek olmayı ve onları kendilerini geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Beş yılda Türkiye’de 100 binden fazla öğrenciye ulaşarak toplam 240 bin saat eğitim verdik ve çocukları yarının yenilikçi dünyasına hazırladık. Platformları iyileştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, müfredatımıza farklı eğitimler ve içerikler eklemek için çok çalışıyoruz. Emeğimizin görünür olması ve dünyanın en prestijli zirvesinde böyle önemli bir ödüle layık görülmek bizim için çok kıymetli. Çocuklarımızın geleceği için dünya çapında ses getiren projelere imza atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021