Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü TEVİTÖL’de!
Oğuzhan Kayar
29 Haziran 2017

Turkcell Zeka Gücü’nün bu yılki duraklarından biri, TEVİTÖL yani Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’ydi. Bu yazımda, Artistanbul olarak bu okulda eğitim teknolojileri, robotik ve kodlama alanlarında verdiğimiz eğitimlerden bahsedeceğim.

1993 yılında kurulan İnanç Lisesi, TEV bünyesine katıldığı 2002 yılında Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adını almış. Türkiye’de özel yetenekli ve üstün zekâlı gençlerin gidebileceği ilk lise olan TEVİTÖL, Gebze’de denize kadar uzanan ormanlık bir arazi üzerinde kurulu. Okul, klasik Anadolu Lisesi müfredatının yanı sıra, uluslararası bakalorya programı, sanatın ve bilimin farklı alanlarında özel yetenek geliştirme programları uyguluyor.

Neden Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı?

Turkcell Zeka Gücü TEVİTÖL Laboratuvarı

Okul bünyesinde kurulmuş robotik kulübü olan IMC (İnanç Mechatronics Club), sadece Türkiye’de değil, uluslararası yarışmalarda kazandığı sayısız ödül ve başarıyla Turkcell’in ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu öğrencilerin kazandığı sayısız başarıyı Turkcell Zeka Gücü Projesi ile daha üst seviyelere taşımak, proje odaklı çalışmaları için ihtiyaç duyacakları fiziksel koşulları sağlamak amacıyla Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı açıldı.

İlk ziyaretimizle birlikte fazlasıyla büyülendiğim okulda, A’dan Z’ye tüm kadronun fazlasıyla profesyonel olması dikkatimizi çekmişti. Kurulmakta olan Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarı’nın yapımının aşama aşama içinde olmak, inşaat süresince öğrencilerin meraklı soruları ve heyecanına da tanık olmamızı sağladı.

Mimari süreçler dışındaki hemen hemen her noktası Artistanbul tarafından çözülen bu laboratuvarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği A’dan Z’ye tüm alet-edevatlar analiz edilerek temin edildi. TEVİTÖL bünyesinde bulunan Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nı BİLSEM’lere kurulan diğer sınıflardan ayıran en önemli fark, alınacak donanım ve malzemelere öğrencilerle birlikte karar vermemiz oldu diyebilirim.

Öğretmenler için: Eğitimde Teknoloji Kullanımı

TEVİTÖL’de bulunan öğrencilerin teknolojiye olan merakı ve kullanım alışkanlıklarından öğretmenlerin de derslerde desteklenmesini sağlamak, öğrencileri birer “Sorumlu Dijital Vatandaş” haline getirmeyi amaçlayarak, TEVİTÖL bünyesinde öncelikli olarak “Eğitimde Teknoloji Kullanımı” hakkında 8 hafta süren eğitmen eğitimi düzenledik.

Eğitmen eğitiminde aşağıdaki konulara uygulamalı olarak yoğunluk gösterildi:

  • Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS – ÖYS)
  • Taşınabilir Aygıt Yönetimi (MDM)
  • Dijital Vatandaşlık
  • Yeni Nesil Öğretmen
  • Öğretimde Yeni Yaklaşımlar
  • Eğitimde Kullanılan Teknolojik Araçlar (Web 2.0)

TEVİTÖL öğrencilerine maker eğitimi

TEVİTÖL öğrencilerine 8 hafta boyunca, toplamda 32 saatlik temel Maker Eğitimi düzenledik. Bolca uygulamalı içeriğe yer verdiğimiz bu eğitim süresince öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştık. Öğrencilerin Maker Hareketi‘ni daha iyi tanımalarını ve üretmek istedikleri projelerinde gerekli olan becerileri kazandırmayı hedefledik.

Birbirinden güzel projelerin üretildiği bu eğitimde, öğrenciler ile şu konularda çalıştık.

  • Arduino ile Elektronik Programlama
  • Tinkercad ile 3B Model Tasarlama
  • 3 Boyutlu Model Bastırma
  • App Inventor ile Blok Tabanlı Mobil Programlama

Tüm öğrenci ve öğretmenlere verdiğimiz bu eğitimlerle birlikte, onlara yeni vizyonlar kattığımızı düşünüyorum. Gelecek sene IMC takımında yer almak isteyen birçok öğrenci şu anda çalışmalara başladı bile! Yaz dönemi boyunca robotik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler bir yana, devamlı iletişim halinde kalabilmek çok güzel bir duygu.

Artistanbul olarak TEVİTÖL’deki görevimizde güzel bir başlangıç yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Fotoğraflarla sizleri başbaşa bırakıyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileklerimle :).

TEVİTÖL

 IMC Takımı Eski Çalışma Atölyesi’nden

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021