Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü Projesi Yeniden İstanbul’da
Gamze Baş Yardımcı
6 Haziran 2017

Bir süredir sizlerle eğitim yazılarımı paylaşamadığım için üzgünüm. Üç haftadır sırasıyla Kadıköy, Antalya ve Rize eğitimlerini üst üste gerçekleştirdiğim için blog yazılarımı paylaşacak fırsatı bir türlü bulamadım. Ofise ayağımı basar basmaz hemen sizlerle paylaşmak üzere Kadıköy BİLSEM blog yazısını yazmaya başladım.

Diğerleri de daha sonra. Birazcık bekleyin :).

Kadıköy BİLSEM, Bağdat Caddesi üzerinde kocaman binaların arasında yer edinmiş küçücük bir okul. 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren eğitim vermeye başlamış olan bu kurum, hâlâ Yeşilbahar Ortaokulu ile binasını ortak olarak kullanmaya devam ediyor. Kurumun müdürü Şule Hanım, hem okul binası için hem öğretmen kadrosu için çok mücadele vermiş ve vermeye devam eden güçlü ve azimli bir eğitimci. Yeni açılmış bir kurum olmasına rağmen hem sosyal hem sanatsal faaliyetler üzerinde hızlı bir giriş yapmışlar. Kurum, faaliyetlerini gerçekleştirmeye emin adımlarla devam ediyor.

Turkcell Zeka Gücü Maker Laboratuvarı’nın kurulumu için 14 Mayıs Pazar günü Kadıköy BİLSEM’in yolunu tuttum. Gaziosmanpaşa’dan Bağdat Caddesi’nde olan bir kuruma ulaşmak ne kadar kolaydır, siz düşünün :). Elbette yol saatlerce sürdü. Kuruma ulaşır ulaşmaz beni okulun memuru Onur Bey karşıladı. Hiç vakit kaybetmeden Turkcell Zeka Gücü sınıfının kurulumuna başladım. Onur Bey’in de desteği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kurulumu tamamladık. Daha sonra Onur Bey ile kendisinin çalışma hikâyesi hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Onur Bey okulun memuru olduğu gibi aynı zamanda bir veli. Oğlu İlke’nin Bilim ve Sanat Merkezi’ni kazanmasıyla başlayan bu süreç, Onur Bey’in hayatını değiştirmiş. Asıl mesleği İnşaat Mühendisliği olan Onur Bey, oğlu İlke için Kadıköy BİLSEM’de okul müdürü Şule Hanım’ın da ricası üzere memur olarak çalışmaya başlamış. Oğlu İlke’ye bağlılığı, Onur Bey’in hayatını tamamen değiştirmiş diyebilirim. Onur Bey ile bu güzel sohbetten sonra son kontrolleri yaparak günü sonlandırdık.

Eğitimin ilk günü

Kadıköy Bilsem’de ilk eğitim günümde sınıfa girer giremez beni 10 minik heyecanlı ve öğrenmeye hazır öğrenci karşıladı. Öğrencilerimle ilk olarak birbirimizi tanıyarak başladık. Biraz sohbet ettikten sonra “Biz kimiz ve ne için gelmiştik? Turkcell Zeka Gücü projesi nedir? Maker olmak nedir ve neden önemlidir?” gibi soruların yanıtını bulduk. Öğrencilere bu beş gün süresi boyunca yapacağımız eğitimlerden kısaca bahsederek ilk eğitim günümüze başlamaya hazırdık.

Öğrenciler ile sohbetimizi tamamladıktan sonra App Inventor uygulamasına giriş yaptık. Öğrencilerle birlikte mobil uygulamalarımızı geliştirdik. Sıra test etme zamanıydı ve benim hiçbir öğrencimin Android işletim sistemi ile çalışan cep telefonu yoktu. Hemen öğrencilerin yapmış olduğu projeleri test edebilmeleri için birer Android işletim sistemli Turkcell T60 test telefonu dağıttım. Daha sonra öğrenciler ile mobil uygulamalarımızı geliştirmeye devam edip, ilk eğitim günümüzü sonlandırdık.

Eğitimin ikinci günü

Sınıfa girdiğimde tüm öğrenciler sandalyelerine oturmuş ve bilgisayarları hazır bir şekilde beni bekliyordu. Öğrenciler ile bir önceki gün yapmış olduğumuz eğitim hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Onların düşünceleri benim için önemliydi. Daha sonra eğitimin ikinci gününe yavaş yavaş geçmeye hazırdık. İlk olarak üç boyutlu modelleme kavramından bahsederek derse başladım. Daha sonra Tinkercad programına giriş yaparak devam ettik. Örnek uygulamalar hazırladık ve bazı projelerimizin üç boyutlu baskısını aldık. Öğleden sonra öğrencilere Turkcell Zeka Gücü LMS sisteminden bahsettim. Daha sonra Maker ve Kodlama Kitleri‘ni kullandığımız örnek projelerle güne devam ettik. Öğrenciler grup olarak çalışmada problem yaşadıkları için bireysel olarak çalışmayı tercih ettiler. Öğrencilerle uygulamalarımızı geliştirdikten sonra dersimizi tamamladık.

Eğitimin üçüncü günü

Eğitimin üçüncü gününe Arduino’ya giriş yaparak başladık. Öğrencilerin daha önce Arduino eğitimi almadıklarını, ilk defa Turkcell Zeka Gücü sınıfında bu eğitimi göreceklerini öğrenmiştim. Bu nedenle bir an evvel bu eğitime başlamak için hazırlanmıştım. Öğrencilerle ilk olarak sensörleri tanımakla başladık, ardından örnek uygulamalar geliştirdik.

Proje günü

Her eğitimde olduğu gibi bu eğitim sonunda da meyvelerimizi toplama zamanı gelmişti. Öğrencilerimin çoğu üreteceği projelerin planlamasını yapmıştı. Öğrencilerle hiç vakit kaybetmeden projelerimize başladık. Öğrencilerin bazıları kodlama ile projelerine başlarken, diğerleri ise taslak ve bağlantılarını yaparak projelere başladı. Gün sonuna doğru yavaş yavaş projeler ortaya çıkmıştı. Projeler ortaya çıktıkça öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu :). Öğrenciler Arduino ile ilk defa Turkcell Zeka Gücü eğitimlerinde karşılaşmalarına rağmen birbirinden değişik ve yaratıcı projeler ortaya çıkarmıştı. Öğrencilerle birlikte projelerimizin son düzenlemelerini yapıp dersimizi sonlandırdık.

Kadıköy BİLSEM eğitimi benim için çok eğlenceli ve bir o kadar da ders çıkardığım bir eğitim olmuştu. Eğitim süresi boyunca desteklerinden dolayı başta okul müdürü Şule Hanım ve okulun memuru Onur Bey olmak üzere tüm öğretmenlerimize teşekkür ederim :).

Başka bir eğitimde görüşmek üzere…

Diğer Yazılar
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
TEKNOFEST 2021’de Zeka Gücü Rüzgârı Esti!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
Art Istanbul
27 Mayıs 2021
Turkcell Zeka Gücü Projesi Oylarınızı Bekliyor!
Art Istanbul
26 Mart 2021
Robotik ve Kodlama Kiti
Art Istanbul
25 Şubat 2021