Zeka Gücü Projesi Afyon’da

Genel

Zeka Gücü Projesi Afyon’da
2 Kasım 2017

Bir önceki eğitimimizi bildiğiniz üzere Midyat’ın Sivrice Köyü’ndeki zeka küplerimizle gerçekleştirmiştik. Şimdiki durağımız ise Afyon’daki Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) oldu.

15 Ekim Pazar günü Mardin’den başlayan yolculuğum, Ankara ve oradan da Afyon’a doğru devam etti. Hiç vakit kaybetmeden Zeka Gücü sınıfının kurulumunu yapmak için Dumlupınar BİLSEM’e gittim. Okula girdiğimde beni kurum müdürü Hakan Gümüş karşıladı. Hakan Bey ile kurum hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Dumlupınar BİLSEM, 2017 yılında kurulmuş, kodlama ve robotik faaliyetler üzerinde epey yoğun çalışan bir kurum. Kurum müdürünün branşının Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi olmasının da kurum içi faaliyetler üzerinde olumlu bir etkisi olmuş. Hatta bu yıl ROBOTAFYON ismiyle ortaokullar arası ulusal bir robot yarışması için çalışmalar yapmışlar.

Bu yazımda sizlere Afyon’daki zeki ve bir o kadar da çılgın olan bu minik zeka küpleriyle geçirdiğimiz 4 günü anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

Eğitimin birinci günü

Sınıfa ilk girdiğimde beni birbirinden renkli ve heyecanlı 10 minik öğrenci karşıladı. Her birinin farklı bir tarzı ve özelliklerinin olduğu gözlerinden belli oluyordu. Sınıfın atmosferi ve öğrencilerin istekli oluşu bu eğitimin benim için çok eğlenceli olacağına işaret ediyordu :). En değişik olanı ise sınıfımda 9 yaşında ama ortaokula giden öğrencimin olmasıydı. İlk olarak öğrencilerle birlikte kısa bir tanışma gerçekleştirdik. Öğrencilere Zeka Gücü Projesi’nden ve eğitim süresi boyunca neler yapacağımızdan bahsederek devam ettim. Daha sonra öğrencilerle birlikte Arduino geliştirme ortamına giriş yaparak ilk dersimize başladık. Hep birlikte sensörleri tanıyarak çalışmalarımıza devam ettik. Öğrencilerin bir kısmı Arduino konusunda bilgi sahibiyken bir kısmı da ilk defa Zeka Gücü eğitimleriyle birlikte öğrenmeye başlıyordu. Öğrencilerin kodlama konusunda altyapılarının olması, dersimizin ilerleyişi için büyük bir kolaylık sağladı.

Eğitimin ikinci günü

Yoğun ama bir o kadar eğlenceli geçen ilk günün ardından ikinci gün eğitimlerimizi yapmaya hazırdık. İlk olarak dersimize App Inventor programına giriş yaparak başladık. App Inventor uygulaması üzerinden çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğrencilerin projelerini test edebilmesi amacıyla Turkcell T60 test telefonlarını dağıttım. Öğrenciler o kadar hızlı öğreniyordu ki, dersin sonuna doğru projelerini geliştirmeleri için zaman ayırdık. Öğrencilerin yaratıcılıkları ve hayal güçleri etkileyici derecede güzeldi.

Eğitimin üçüncü günü

Eğitimimizin üçüncü gününde Tinkercad programına giriş yaparak derse başladık. Öğrencilerle birlikte Tinkercad’in arayüzünü inceledik. Daha sonra örnek uygulamalarımız üzerinde çalıştık. Öğrenciler Tinkercad programında projelerini geliştirdi. Sınıfın enerjisi o kadar güzeldi ki bunlar çalışmalarına da yansıyordu :). Tinkercad programının ardından Cura programını inceledik. Baskı işleminden önce son hazırlıklarımızı yaptık. Daha sonra hep birlikte 3 boyutlu yazıcımızı tanıdık. Kalibrasyon işlemi, filament değişimi ve baskı alma işlemlerini gördük. Hep birlikte örnek baskı aldık.

Öğleden sonra ise öğrencilere Turkcell Zeka Gücü LMS sisteminden bahsettim. Maker ve Kodlama Kiti‘ndeki parçaları kullanarak TBlok üzerinden uygulamalarımızı geliştirdik. Benim için yorucu ama bir o kadar da eğlenceli geçen bir gün oldu. Sınıfın enerjisi, öğrencilerin istekli oluşu dersleri eğlenceli ve verimli geçmesini sağlıyordu.

Proje günü

Dolu dolu geçen eğitimlerin ardından öğrendiklerimizi uygulamaya dökme zamanı gelmişti. Öğrencilerin bir kısmı Arduino üzerinden projelerini geliştirirken bir kısmı da App Inventor programıyla çalışmayı tercih etti. Sınıfın enerjisi ve pozitifliği proje gününe de yansıdı :). Bol kahkahalı, eğlenceli ve verimli geçen bir proje günü oldu. Proje gününün sonuna doğru öğrencilerle birlikte sınıfta piknik yaptık. Eğitimlerimizin bitişini Afyon Bükmesi ve içeceklerimizi yudumlayarak kutladık.

Afyon’daki Zeka Gücü eğitimi benim için unutulmayacak eğitimlerden birisi oldu. Öğrencilerin enerjisi ve öğrenme isteği beni fazlasıyla mutlu etti. Öğretmenlerin sıcakkanlı oluşu, birbiriyle olan ilişkisi bana yıllardır o kurumda görev alıyormuşum gibi hissettirdi :). Eğitim süresi boyunca beni yalnız bırakmayan okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni Hidayet Bey’e, desteğinden ve misafirperverliğinden dolayı okul müdürü Hakan Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Başka bir blog yazımda görüşmek üzere.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021