Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü Platformu Yenilendi!
Gamze Baş Yardımcı
18 Aralık 2018

Turkcell’in Türkiye’nin özel yetenekli çocuklarına yönelik hazırladığı Zeka Gücü Projesi, Maker ve Kodlama Kiti ile ile başladığı eğitimlerini tüm öğrenci, öğretmen, veliler ve maker meraklısı herkes için yeniledi!

Her geçen gün büyüyen ve daha güçlenen Zeka Gücü Projesi altyapısını, Stanford Üniversitesi’nden Google’a pek çok kurum ve özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilen Open edX tabanlı zekaguculms.turkcell.com.tr adresine taşıdık.

Bu yazımda Zeka Gücü Projesi’nin göz bebeği olarak gördüğüm yeni altyapısından bahsetmek istiyorum. İşin mutfağından biri olarak eski platform olarak kullandığımız Canvas LMS sistemini ve yeni platform olarak kullandığımız Open edX’in karşılaştırmalarını yapacağım. Bir de güzel haberlerim olacak ama yazının sonuna saklayıp heyecanı arttırmak istiyorum.

Open edX nedir? Yenir mi?

Open edX; Harvard ve MIT’nin derslerini kitlelerin erişimine sunmak amacıyla 2012 yılında kurdukları, kâr amacı gütmeyen, açık kaynak kodlu çevrimiçi öğrenme yönetim sistemidir.

Open edX; Studio (CMS), Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS), XBlock, ORA2, Tartışma forumu, Insights gibi çeşitli bileşenleri içinde barındırıyor. Bu sistemle ders oluşturabilir, oluşturduğunuz derslere metin, çoklu ortam gibi öğrenme içerikleri ekleyebilirsiniz.

Öğrenciler videolar, ders kitapları, sorular dâhil olmak üzere sunulan bütün ders içeriklerine erişebilir. Wiki, forum gibi etkileşimli araçları kullanabilir. Aynı zamanda ders ekip üyelerine öğrenci etkinliği, ön bilgi ve dersteki performansı ile ilgili istatistiksel bilgiler de verebilirsiniz.

Canvas LMS ise eğitime yetkinlik kazandıran, açık çekirdekli (açık kaynak değil!) bir öğrenim yönetim sistemidir. Kurulumu, Open edX’e göre daha kolaydır.

Zeka Gücü Projesi neden Open edX tabanlı?

Zeka Gücü Projesi altyapısını Canvas LMS sisteminden Open edX sistemine taşımamızın en büyük nedeni; Canvas LMS’in iyi bir içerik editörüne sahip olmasına rağmen, Open edX kadar zengin içerik geliştirme araçlarına sahip olmamasıydı. Daha basit bir anlatımla söylemek gerekirse, eskiden sadece Turkcell Maker ve Kodlama Kiti’nin eğitimlerini sunarken ihtiyaçlarımızı gören eski altyapı artık bize yetmemeye başlamıştı.

Canvas LMS’in açık çekirdekli olması, bazı noktalarda kullanıcısını kapalı kaynak kodlu ve pahalı ek bileşenlere zorlaması, bazı kısıtlamaları da beraberinde getiriyordu. Open edX’in ise tamamen özgür yazılım felsefesine dayanmasının avantajlarını gözlemleyebiliyoruz.

Yenilikler sadece altyapı sisteminde olmadı elbette… Zeka Gücü Projesi’nde sizleri yeni dersler de bekliyor. Birkaç dersi ve dersin sonunda sizleri nelerin beklediğini anlatmak istiyorum.

  • Tinkercad ile 3B Modelleme Eğitimi: Bir ürünü sıfırdan başlayarak üretmeye doğru giden bu eğitimde, ücretsiz çevrimiçi çizim uygulaması Tinkercad’i keşfedeceksiniz. Bu eğitimde çizim ortamını, basit nesneleri çizmeyi ve birbirlerine eklemeyi göreceksiniz. Hazırsanız, eğitime buradan başlayabilirsiniz.
  • App Inventor ile Mobil Uygulama Geliştirme: Hayalini kurduğunuz ya da ihtiyaç duyduğunuz mobil uygulama fikirlerini bu eğitimden sonra siz de kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. Bu özel eğitime buradan ulaşabilirsiniz.
  • Arduino Uygulama Eğitimi: Bu eğitimde Arduino ile çeşitli proje örneklerini nasıl hayata geçirebileceğinizi ve bu projeleri yaparken, akıllı kartlar ve sensörler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız, eğitime buradan başlayabilirsiniz.

MBot, FRC, Uzay Bilimleri ve Astronomi eğitimleri ve daha fazlası!

Öğrenci, öğretmen, veli, maker meraklısı okurlar; sitemizi incelemek için zekaguculms.turkcell.com.tr adresini inceleyebilirsiniz. Ücretsiz derslerimize kayıt olabilirsiniz. Eğitimleri tamamladığınızda bölüm sonu sınavlarına girebilirsiniz. Sınavlarda başarılı olduğunuzda sertifika/başarı belgesi alabilirsiniz. Güzel haberlerimden ilki, aldığınız eğitimlere yakında Badge (Dijital rozet) desteğinin gelmesine dair. Çok yakında sertifikalarınızı LinkedIn profilinize de ekleyebileceksiniz!

Gelelim güzel haberlerin ikincisine: Yakında, MBot, FRC (First Robotics Competition), Uzay Bilimleri ve Astronomi başlıklarında yeni dersler eklenecek! 🙂

Bir de önemli bir uyarım olacak. Eklenen yeni ücretsiz eğitimlerimizi, yıl içerisinde eklenecek yeni içeriklerimizi takip etmek için, eski sisteme kayıtlı olan kullanıcılarımızın yenilenen Open edX tabanlı platformumuza kayıt sayfasından tekrar kayıt olması gerekiyor. Eski platformdaki başarılar ne yazık ki yeni platforma taşınamıyor.

Siz heyecanla yeni platformumuzu keşfederken, biz de ekleyeceğimiz yeni derslerimiz için işe koyulalım. 🙂

Diğer Yazılar
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
TEKNOFEST 2021’de Zeka Gücü Rüzgârı Esti!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
Art Istanbul
27 Mayıs 2021
Turkcell Zeka Gücü Projesi Oylarınızı Bekliyor!
Art Istanbul
26 Mart 2021
Robotik ve Kodlama Kiti
Art Istanbul
25 Şubat 2021