Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!

Blog

Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Esra Buş
27 Eylül 2019

2017 yılında Zeka Gücü Laboratuvarı kurduğumuz Erzurum Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’ne Turkcell ekibiyle birlikte bir ziyaret gerçekleştirdik. Turkcell Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette, öğrenciler birbirinden ilginç ve günlük hayatı kolaylaştıran projelerini anlatırken onlarla bir kez daha gurur duyduk.

Erzurum Zeka Gücü ile 2017 yılında tanışmıştı

Erzurum Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’ne 2017 yılında Zeka Gücü Laboratuvarı kurulmuştu. Öğrencilere bir hafta süren Zeka Gücü eğitimlerini Deniz Erkul vermişti. Eğitim boyunca öğrenciler App Inventor, Maker ve Kodlama Kiti, Arduino, Tinkercad gibi çeşitli projeler geliştirmelerine olanak sağlayan araçları öğrendiler ve projeler geliştirmeye başladılar. Eğitimin ardından projeler geliştirmeye devam eden Zeka Gücü öğrencileri katıldıkları yarışmalarda Türkiye çapında başarılar elde ederek bizi gururlandırmaya devam ediyor.

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in yapacağı ziyaret öncesi Gamze ile öğrencilerle tanışma fırsatı bulduk. Robotik alanında birbirinden yetenekli olan öğrenciler, başladılar projelerini anlatmaya… Öğrenciler, günlük hayatta karşılaştığımız zorlukları çözmek adına proje fikirleri geliştirdiklerinden bahsettiler. Projeleri dinlerken “Böyle bir cihaz olsaydı hayatımız ne kadar da kolaylaşırdı diyeceğimiz hemen hemen her projeyi geliştirdiklerini görünce bunu da yapmışlar!” dedim içimden.

Günlük yaşamda yaşam kalitemizi arttıracak bu teknolojik cihazlar TÜBİTAK tarafından da ödüle layık görülmüş! “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin elindedir.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK ne kadar da doğru söylemiş! Gençlere eğitim vererek onların ufuklarını açan öğretmenlerin önemini bir kere daha görmüş olduk böylece.

Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencileri projelerini anlatıyor

Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencileri Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in de aralarına bulunduğu Turkcell ekibine birbirinden ilginç projelerini anlatmaya başladı. Ömer Bey daha Zeka Gücü Laboratuvarı’na adım atarken onu Bluetooth Kontrollü Akıllı Lamba karşıladı. Görme engelli bireylerin unutulmadığı Engelsiz Şapka projesinde öğrencilerin kullandıkları çeşitli sensörler sayesinde görme engelliler günlerini kimseye ihtiyaç duymadan geçirebiliyorlar. Üretken Otobüs ile oturduğumuz yerden enerji üretirken, ahlaki değerlerimizi geliştirdikleri oyun sayesinde öğrenebiliyor veya hatırlayabiliyoruz.  Zeka Gücü öğrencileri geliştirdikleri projelerle katıldıkları TÜBİTAK yarışmasında Türkiye birinciliği, ikinciliği ve dördüncülüğü elde etti. 20’den fazla proje sergileyen öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyoruz. Zeka Gücü olarak onlara her an destek vermeye devam edeceğiz!

Erzurum’un meşhur kadayıf dolması ?

Bu bölüme her ne kadar “Erzurum’un Meşhur Kadayıf Dolması” başlığını atsam da aslında sizlere Erzurum’un misafirperver halkından bahsedeceğim. Bizi daha gider gitmez saygıyla karşılayan bu değerli insanlar; güleryüzü, samimiyeti ve cana yakınlığıyla bizleri çok güzel ağırladı. Ziyaret sonrası ikram ettikleri kadayıf dolması ve çay eşliğinde gerçekleştirdiğimiz sohbette Erzurum halkını daha yakından tanıdık (Sürekli kadayıf dolması dememin elbette bir sebebi var: gerçekten çok güzel, olsa da yesek!). Bu keyifli ve dolu dolu geçen bir günün ardından başta Uğur Elmas, Bedri Daştan ve Gül Bayrak olmak üzere, tüm Erzurum BİLSEM öğretmenlerine gönülden teşekkür ediyorum.

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere.

Diğer Yazılar
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020
Zeka Gücü Projesi Ordu Ünye’de!
Art Istanbul
18 Mart 2020
Gaziantep’den Zekâ Gücü Rüzgârı Geçti!
Art Istanbul
3 Mart 2020
Zeka Gücü Projesi LÖSEV’de
Art Istanbul
21 Kasım 2019
Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Art Istanbul
27 Eylül 2019
Şanlıurfa’dan Bir Zeka Gücü Geçti!
Art Istanbul
10 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019