Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!

Blog

Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Esra Buş
27 Eylül 2019

2017 yılında Zeka Gücü Laboratuvarı kurduğumuz Erzurum Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’ne Turkcell ekibiyle birlikte bir ziyaret gerçekleştirdik. Turkcell Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette, öğrenciler birbirinden ilginç ve günlük hayatı kolaylaştıran projelerini anlatırken onlarla bir kez daha gurur duyduk.

Erzurum Zeka Gücü ile 2017 yılında tanışmıştı

Erzurum Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’ne 2017 yılında Zeka Gücü Laboratuvarı kurulmuştu. Öğrencilere bir hafta süren Zeka Gücü eğitimlerini Deniz Erkul vermişti. Eğitim boyunca öğrenciler App Inventor, Maker ve Kodlama Kiti, Arduino, Tinkercad gibi çeşitli projeler geliştirmelerine olanak sağlayan araçları öğrendiler ve projeler geliştirmeye başladılar. Eğitimin ardından projeler geliştirmeye devam eden Zeka Gücü öğrencileri katıldıkları yarışmalarda Türkiye çapında başarılar elde ederek bizi gururlandırmaya devam ediyor.

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in yapacağı ziyaret öncesi Gamze ile öğrencilerle tanışma fırsatı bulduk. Robotik alanında birbirinden yetenekli olan öğrenciler, başladılar projelerini anlatmaya… Öğrenciler, günlük hayatta karşılaştığımız zorlukları çözmek adına proje fikirleri geliştirdiklerinden bahsettiler. Projeleri dinlerken “Böyle bir cihaz olsaydı hayatımız ne kadar da kolaylaşırdı diyeceğimiz hemen hemen her projeyi geliştirdiklerini görünce bunu da yapmışlar!” dedim içimden.

Günlük yaşamda yaşam kalitemizi arttıracak bu teknolojik cihazlar TÜBİTAK tarafından da ödüle layık görülmüş! “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin elindedir.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK ne kadar da doğru söylemiş! Gençlere eğitim vererek onların ufuklarını açan öğretmenlerin önemini bir kere daha görmüş olduk böylece.

Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencileri projelerini anlatıyor

Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencileri Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş’in de aralarına bulunduğu Turkcell ekibine birbirinden ilginç projelerini anlatmaya başladı. Ömer Bey daha Zeka Gücü Laboratuvarı’na adım atarken onu Bluetooth Kontrollü Akıllı Lamba karşıladı. Görme engelli bireylerin unutulmadığı Engelsiz Şapka projesinde öğrencilerin kullandıkları çeşitli sensörler sayesinde görme engelliler günlerini kimseye ihtiyaç duymadan geçirebiliyorlar. Üretken Otobüs ile oturduğumuz yerden enerji üretirken, ahlaki değerlerimizi geliştirdikleri oyun sayesinde öğrenebiliyor veya hatırlayabiliyoruz.  Zeka Gücü öğrencileri geliştirdikleri projelerle katıldıkları TÜBİTAK yarışmasında Türkiye birinciliği, ikinciliği ve dördüncülüğü elde etti. 20’den fazla proje sergileyen öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyoruz. Zeka Gücü olarak onlara her an destek vermeye devam edeceğiz!

Erzurum’un meşhur kadayıf dolması ?

Bu bölüme her ne kadar “Erzurum’un Meşhur Kadayıf Dolması” başlığını atsam da aslında sizlere Erzurum’un misafirperver halkından bahsedeceğim. Bizi daha gider gitmez saygıyla karşılayan bu değerli insanlar; güleryüzü, samimiyeti ve cana yakınlığıyla bizleri çok güzel ağırladı. Ziyaret sonrası ikram ettikleri kadayıf dolması ve çay eşliğinde gerçekleştirdiğimiz sohbette Erzurum halkını daha yakından tanıdık (Sürekli kadayıf dolması dememin elbette bir sebebi var: gerçekten çok güzel, olsa da yesek!). Bu keyifli ve dolu dolu geçen bir günün ardından başta Uğur Elmas, Bedri Daştan ve Gül Bayrak olmak üzere, tüm Erzurum BİLSEM öğretmenlerine gönülden teşekkür ediyorum.

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021