Blog

Blog Yazıları

Zeka Gücü Eğitimleri Yeniden İzmir’de
Gamze Baş Yardımcı
9 Kasım 2018

Turkcell Zeka Gücü eğitimlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir sonraki durağımız masmavi denizi, sıcacık insanları ve lezzetli boyozuyla meşhur, güzide şehrimiz İzmir oldu.

2017 yılında yine bu zamanlar İzmir Karşıyaka‘daki öğrencilerle birlikte Zeka Gücü eğitimlerimizi gerçekleştirmiştik. İzmir Aydoğan Yağcı BİLSEM’deki Zeka Gücü eğitimleri benim için çok ama çok keyifli geçmişti. Bu seferki durağımız da İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan İzmir Şehit Fatih Satır BİLSEM oldu. İzmir Bornova’daki öğrencilerimle birlikte keyifli ve dolu dolu 5 gün geçirdik. Hazırsanız, Şehit Fatih Satır BİLSEM’deki öğrencilerle beraber yaptığımız Zeka Gücü eğitimlerini anlatmaya başlıyorum :).

Eğitimin 1. günü

İzmir Bornova BİLSEM’deki Zeka Gücü Laboratuvarı’na girdiğimde beni birbirinden farklı 10 minik öğrencim karşıladı. Zeka Gücü eğitimindeki öğrencilerimin en büyüğü 7. sınıfa, en küçükleri de 5. sınıfa gidiyordu. Öğrencilerimle birlikte kısa bir tanışma gerçekleştirdikten sonra hiç vakit kaybetmeden birinci gün eğitimlerimize başladık. İlk olarak “Maker Olmak Nedir?” ve “Özgür Yazılım” konuları üzerinde tartıştık. Daha sonra öğrencilerle birlikte Arduino Geliştirme Kartı’nı ve bunun tarihçesini öğrendik. Gün boyunca hep birlikte Arduino Geliştirme Kartı’nı ve sensörleri kullanarak Arduino IDE üzerinden çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğrenciler, ilk defa Zeka Gücü eğitimleriyle birlikte Arduino ile tanışıyordu. İlk defa Arduino ile çalışma yapmalarına rağmen sınıftaki öğrencilerin gösterdiği performans beni fazlasıyla mutlu etti :). Hepimiz için yoğun ama bir o kadar da keyifli geçen günün ardından birinci gün eğitimlerimizi sonlandırdık.

Eğitimin 2. günü

Eğitimlerin ikinci gününde öğrencilerle birlikte Mobil Programlama eğitimlerimize giriş yaptık. Öğrenciler, GMail hesabına sahip olmadığı için hep birlikte ilk olarak GMail hesaplarımızı oluşturduk. Daha sonra App Inventor uygulamasına giriş yaptık. Öğrencilerle birlikte App Inventor uygulamasının arayüzünü inceledik. Daha sonra arka planda çalışacak olan kod bloklarını inceledik. Gün boyunca öğrencilerle birlikte örnek projeler üzerinde çalışmalar yaptık. Birinci gün eğitimlerinde olduğu gibi öğrenciler App Inventor uygulamasını da ilk defa Zeka Gücü eğitimleriyle beraber öğreniyordu. Hepimiz için yine yorucu ama bir o kadar da keyifli bir gün oldu :).

İki gün boyunca Zeka Gücü sınıfımızda derin bir sessizlik hâkimdi. Öğretmenler ne kadar sessiz ve sakin öğrencileri sevseler de sınıfın bu kadar sessiz olması beni korkutmuyor değildi. Bu sessizliğin ne kadar süreceği benim için merak konusu oldu. Bakalım eğitimlerin üçüncü gününde de bu sessizlik devam edecek miydi?

Eğitimin 3. günü

Eğitimlerin üçüncü gününde hayal gücümüzün sınırlarını zorladığımız, yaratıcılığımızı ve tasarımlarımızı konuşturduğumuz 3B Tasarım ve Modelleme eğitimlerimize başladık. Öğrencilerin iki gün boyunca gösterdiği o derin sessizlik bugün kaybolmuştu :). Öğrenciler hem bana hem de birbirine alışmıştı. Her ne kadar sınırları zorlasalar da hepimiz için eğitimler çok eğlenceli gidiyordu. Eğitimlerin üçüncü gününde öğrencilerle birlikte ilk olarak Tinkercad uygulamasını inceleyerek başladık. Daha sonra örnek tasarımlar üzerinde çalışmalar yaptık. Öğleden sonra öğrencilerle birlikte Cura programı üzerinde destek verme, iç destek, baskı hızı, baskı kalitesi gibi süreçleri öğrendik. Daha sonra öğrencilerle birlikte 3B yazıcımızı inceledik. Yazıcı üzerinde kalibrasyonunu ayarlama, filamentini değiştirme ve baskı alma süreçlerimizi öğrendik. 3B yazıcımızdan örnek bir baskı aldıktan sonra İzmir Bornova’daki üçüncü gün Zeka Gücü eğitimlerimizi tamamladık.

Eğitimlerin 4. günü

Öğrencilerimizin merakla beklediği Sphero Mini eğitimlerimizi yapma vakti gelmişti. Sınıfa girdiğimde öğrenciler Sphero Mini programlanabilir toplarını öğrenmek ve kullanmak için can atıyordu. Biz de hiç vakit kaybetmeden eğitimlerimize başladık. Öğrencilerle ilk olarak Sphero Edu uygulaması üzerinden Sphero Mini toplarının kalibrasyonunu yapmayı ve rengini değiştirmeyi öğrendik. Daha sonra Sphero Mini’lerimizi kodlamak amacıyla Sphero Edu uygulamasında bulunan kodlama araçlarını ve kod bloklarını öğrendik. Öğlene kadar öğrencilerle birlikte kod bloklarını tek tek inceleyerek örnek uygulamalar üzerinde çalıştık. Öğleden sonra da okulun ve sınıfın içinde bir pist alanı oluşturup, öğrencileri gruplara böldük. Öğrenciler ders sonuna kadar grup arkadaşlarıyla birlikte pist alanına Sphero Mini toplarını hareket ettirebilmek için gerekli kod bloklarını hazırladılar. Öğrencilerle birlikte yaptığımız turnuva gerçekten çok heyecan vericiydi. Hep birlikte güzel bir eğitim günü gerçekleştirdik :). Turnuvamızı tamamladıktan sonra İzmir Bornova BİLSEM’deki dördüncü gün eğitimlerimizi sonlandırdık.

Eğitimlerin 5. günü

Bir Zeka Gücü eğitiminin daha sonuna gelmiştik. Öğrenciler de ben de onlardan ayrılacağım için üzgündüm ama her güzel eğitimin bir sonu vardı. İzmir Bornova BİLSEM’deki öğrencilerimizle birlikte son eğitim günümüzde Parrot Mambo Drone’u kullanarak çalışmalar yapacaktık. Sınıfa girer girmez öğrencilerle birlikte vakit kaybetmeden drone’larımızı hazırladık. Daha sonra öğrencilerle birlikte test telefonlarımızı kullanarak FreeFlight Mini uygulamasını inceledik. FreeFlight Mini uygulaması üzerinde drone kameralarımızı ve drone uçuşunu test ettik. Öğrenciler dört kişilik gruplar oluşturarak, drone uçuşunu test ettiler. Gün sonuna doğru, drone’u kodlayabilmek için kullanabileceğimiz kodlama araçlarını öğrencilerle birlikte inceledikten sonra İzmir Bornova BİLSEM’deki Zeka Gücü eğitimlerimizi tamamladık. Öğrencilerle ve öğretmenlerle vedalaştıktan sonra İzmir Bornova BİLSEM’den ayrıldım.

İzmir’deki Zeka Gücü eğitimlerinde öğrencilerle birlikte ne kadar yorulmuş olsak da hepimizin çok eğlendiği, yeni şeyler öğrendiği ve keyif aldığı bir eğitim oldu :). Öğrencilerimin eğitim süreci boyunca gösterdikleri öğrenme performansı beni çok ama çok mutlu etti. Yaşları küçük olan öğrencilerimin performansını hiç ama hiç söylemiyorum bile :).

Her blog yazımda olduğu gibi bu yazımda da teşekkür etmek istediğim bazı isimler var. İlk olarak samimiyeti ve yardımseverliğiyle beni dostlukla ağırlayan sevgili okul müdürü Mükerrem Çetin ve müdür yardımcısı Ece Güleç’e, samimiyeti ve hoş sohbetiyle her gün anne edasıyla yaklaşan tanıştığım için çok ama çok mutlu olduğum Didem Hanım’a ve son olarak geç tanışmış olsak da hoş sohbetiyle kendisini tanımaktan mutlu olduğum görsel sanatlar öğretmeni Ersin Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim :).

Bir başka blog yazımda görüşmek dileğiyle…

Diğer Yazılar
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020
Zeka Gücü Projesi Ordu Ünye’de!
Art Istanbul
18 Mart 2020
Gaziantep’den Zekâ Gücü Rüzgârı Geçti!
Art Istanbul
3 Mart 2020
Zeka Gücü Projesi LÖSEV’de
Art Istanbul
21 Kasım 2019
Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Art Istanbul
27 Eylül 2019
Şanlıurfa’dan Bir Zeka Gücü Geçti!
Art Istanbul
10 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019