Blog

Blog Yazıları

Turkcell Twin Kitleri ve Eğitimleri Geliyor!
6 Şubat 2019

Bu yazımda size her geçen gün büyüyen Turkcell Zeka Gücü Projesi’ndeki yenilikten bahsedeceğim. Eğitim platformumuza güncellemeler yapmaya ve eğitim eklemeye devam ediyoruz.

Bilmeyenler için önce Turkcell Zeka Gücü Projesi’ni anlatıp, yeni eklenen Turkcell Twin Kiti ve eğitimini hakkında bilgi vermek istiyorum.

Turkcell Zeka Gücü Projesi Nedir?

Turkcell Zeka Gücü Projesi, Turkcell tarafından gerçekleştirilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde yürütülen gençlere yönelik bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje, Türkiye’nin 80 ilinde yer alan 120’yi aşkın BİLSEM’de eğitim almakta olan 30.000’den fazla öğrenciyi kapsamakta.

Yapılan çalışmalarda BİLSEM’lerde okuyan 20.000’den fazla öğrenciye Maker ve Kodlama Kiti dağıtılmış ve bu kite sahip öğrencilere internet üzerinden 150.000 saati aşan robotik ve kodlama eğitimi verilmiştir.

2019 yılı ile birlikte Turkcell Zeka Gücü Projesi kendisine yeni hedefler belirleyerek, bu yıl açılan BİLSEM’ler için yeni nesil Turkcell Twin Kitleri’ni armağan etmeye başlayacak.

Turkcell Twin Kiti Nedir?

Turkcell Twin Kiti, elektronik kodlanabilir/programlanabilir bileşenler barındıran bir kittir. Kolayca birleştirilebilen elektronik bloklar ile hayal ettiğiniz projeleri gerçekleştirebileceksiniz. İçeriğinde sıralı LED, 2 adet DC Motor ve Twin Kart bulunan; öğrencilere, tasarımcılara ve kodlama öğrenmek isteyen herkese teknolojiyi anlama ve gerçek dünyayı kodlama imkanı sunan en doğru araçtır.

Turkcell Twin Kiti’nde Hangi Bileşenler Bulunuyor?

Turkcell Twin Kiti’ni Nasıl Kullanabilirim?

Bu bileşenlerin her bir kategorinin farklı renkte olması ve bu bileşenlerin yanlarındaki renkli bağlantı noktaları, eminiz ki dikkatinizi çekmiştir. Lego bağlantı standartlarına uygun tasarlanan ve mıknatıslı yapılarıyla çevre bileşenlerinin anakarta kablolar olmaksızın bağlanmasını sağlayan bu tasarım, bu kitin kullanımını çok kolaylaştırıyor.

Kit içeriğinde bulunan mıknatıslı bileşenleri birleştirerek kendi seviyenize göre çeşitli elektronik projeler gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl kullanacağınıza gelecek olursak;

  • Sadece bir pil ve çevresel bileşenleri birleştirerek basit elektronik devrelerinizi oluşturabilir,
  • Twin uygulaması (Apple Store ve Google Play Store) ile Twin Kartı bileşenini kablosuz bağlantı yoluyla eşleyip, hemen blok tabanlı kodlamaya başlayabilir,
  • Twin Kartı ürününü tıpkı bir Arduino gibi kodlayarak birbirinden zorlu ve güzel projeler üretebilirsiniz.

Turkcell Twin Kiti’nin bileşenlerini tanıdınız ve uygulamanızı tasarladınız. Peki, yapacağınız bu uygulamaları toplulukta nasıl duyuracaksınız? Twin Uygulaması, Turkcell Twin Kiti’nde bulunan bileşenleri kullanarak sürükle bırak mantığı ile kolaylıkla projelerinizi görselleştirme ve paylaşma fırsatı sunuyor.

Turkcell Zeka Gücü Projesi ile öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini mutlulukla ve heyecanla izliyoruz. Eğitime henüz başlamayanlar için şu adrestenhemen başlayabilirsiniz.

Projede emeği geçen herkese teşekkürlerimle!

Diğer Yazılar
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Ordu Dr. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Ordu Dr. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Üstün Yetenekli Çocuklara Başarılı Anne Babalık Yapmanın Zorlukları
Zeka Gücü
19 Temmuz 2019
Çocuğunuzun Öğretmeniyle Sağlıklı İletişimler Kurmak İçin Ne Yapmalısınız?
Zeka Gücü
21 Temmuz 2019
Turkcell Zeka Gücü Projesi BLOG – 1
Zeka Gücü
21 Temmuz 2019
Üstün Yetenekli Çocuklar Ve Disiplin
Zeka Gücü
21 Temmuz 2019
Aile İçi İletişim
Zeka Gücü
21 Temmuz 2019