Blog

Blog Yazıları

Tatil Tadında: Antalya Bilsem Festivali
Gamze Baş Yardımcı
28 Haziran 2017

Yeni fırından çıkmış, taze bir yazıyla sizlerle beraberim. Turkcell Zeka Gücü kapsamında şehir şehir dolaşıp, eğitimlerimizi vermeye devam ediyoruz. Şimdiki durağımız ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Turkcell tarafından düzenlenen BİLSEM Festivali. Başlıktan da belli olduğu üzere hem öğrenciler hem bizler için tatil tadında bir eğitimdi. Hazırsanız, başlıyorum. ?

Eğitmen arkadaşım Deniz Erkul ve genel müdürümüz Akın Ömeroğlu ile birlikte 21 Mayıs Pazar günü 11.50 uçağıyla Antalya’ya doğru yola çıktık. Antalya’ya iner inmez bizi sıcak ve kavurucu bir yaz havası karşıladı. Valizlerimiz elimizde Antalya’nın kavurucu sıcağında festivalin yapılacağı otele doğru gitmek üzere aracımıza bindik. Şoför amca bizi damardan şarkılar eşliğinde festivalin yapılacağı otele götürdü. Odamıza yerleştikten sonra Turkcell Zeka Gücü eğitiminin yapılacağı salona indik. Öğrencilerimiz için atölyemizi hazırladık. MEB tarafından gelen tabletlere TBlok uygulamasını kurduk. Eğitimde kullanacağımız Maker ve Kodlama kitlerini masalarımıza yerleştirdik. Gece saat 23.30’a doğru hazırlıklarımızı tamamladık. Atölyemiz artık hazırdı. Öğrencilerle buluşmak için bir hayli heyecanlıydık :).

İlk gün BİLSEM Festivali

Sabah BİLSEM Festivali açılışının yapılacağı salona indik. Öğrenciler, öğretmenler, veliler yerini almış ve açılış için hazırdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptıktan sonra öğrenciler atölyelerine dağıldı. Bizde atölyemizde yerimizi aldık. Öğleden sonra atölyemizi Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler ziyaret etti. Öğrenciler ve bizlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Öğrencilerin Turkcell Zeka Gücü eğitimlerinden sonra yapmış olduğu çalışmaları dinledi. Daha sonra öğrencilerimizle dersimize başladık. İlk gün öğrencilere Temel Maker ve Kodlama Kiti ile ilgili eğitimlerimizi verdik. Turkcell Zeka Gücü LMS sistemimizden bahsettik. Öğrenciler ile TBlok üzerinden uygulamalar yaptıktan sonra ilk eğitim günümüzü tamamladık.

Festivalin ikinci günü

Turkcell Zeka Gücü atölyemiz ikinci gününde çok yoğun ilgi gördü. İki grupta verdiğimiz eğitimlerde öğrencilerimiz hem eğlendi hem de projeleri üzerinde çalıştı. Sabah grubuyla Temel Maker ve Kodlama Kiti ile eğitimlerimize başladık. Daha sonra öğrencilerimize Turkcell Zeka Gücü LMS sistemimizden bahsettik. Öğrenciler ile TBlok üzerinden uygulamalarımızı yapıp sabah programımızı sonlandırdık.

Öğle arasında diğer atölyeleri dolaşırken Bilim ve Sanat Merkezi Robot ve Teknoloji Yarışması’na denk geldim. BİLROTEK’te öğrenci gruplarına sürpriz görev verilerek bir robot tasarlaması bekleniyor. Daha sonra öğrenciler hazırladıkları robotları jüriye sunuyor. Yarışma koşulları nedeniyle içeriye çok fazla giremesem de birkaç fotoğraf çekmeyi başardım ?

Öğleden sonra, Gelişmiş Maker ve Kodlama Kitleri ile ilgili eğitim programımızı gerçekleştirdik. Öğleden sonraki grubumuz sabaha göre daha yoğundu :). Öğrencilerle sensörleri kullanarak değişik projeler geliştirdik. Öğle grubumuzun eğitimini tamamladıktan sonra ikinci gün programımızı sonlandırdık.

Festivalin üçüncü günü

Dolu dolu bir eğitim programının ardından son günümüze gelmiştik. Diğer günlerde olduğu gibi yine iki grubumuz vardı. Güzel güzel atölyemize geldik, hazırlıklarımızı yaptık ve öğrencilerimizi beklemeye başladık fakat kapıdan 6-7 kişilik bir lise grubu “Herkese merhaba.” diyerek içeri girdi. İki gün boyunca genellikle ilköğretim grubuyla çalışmıştık ama lise öğrencileriyle çalışmak bizim için de heyecanlı olacaktı. Atölyenin bir kısmını ilköğretim öğrencileri için diğer kısmını ise lise öğrencileri için ayırdık. Gelişmiş Maker ve Kodlama Kiti ile ilgili öğrencilere bilgi verdik ve Turkcell Zeka Gücü LMS sistemini inceledik. Daha sonra öğrencilerle projelerimizi geliştirdik. Lise öğrencileri diğer küçük arkadaşlarına yardım etti. Eğitim süresi boyunca en değişik ve en eğlenceli atölye programımız oldu diyebilirim. Atölye içinde ilköğretim 1. sınıf öğrencimiz de vardı lise son sınıf öğrencimizde.

Öğleden sonra ise proje geliştirme saatimiz vardı. Öğrencilerimiz atölye eğitiminde aldığı bilgileri kullanarak bir proje üretecekti. Yine sabah olduğu gibi karma bir grubumuz vardı. Atölye programımızı tamamladıktan sonra sertifika törenimiz gerçekleştirip, atölye eğitimini sonlandırdık.

Festivalin dördüncü günü

Bir eğitimin daha sonuna gelmiştik. Antalya BİLSEM Festivali hem öğrenciler hem de bizler için tatil tadında bir eğitim olmuştu. Festival sonunda Bilsem öğrencilerinden oluşan koro müzik eşliğinde bizlere veda etti. Her yaş grubundan öğrencilerin olduğu koro, gerçekten muhteşemdi. Koronun dinletisinden sonra kapanış konuşması yapıldı. Daha sonra BİLROTEK’in ödülleri sahiplerini buldu.

Üç gün boyunca Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerle mükemmel bir atölye eğitimi gerçekleştirdik. Atölyemize öğrenciler kadar öğretmenler ve veliler de yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler sene boyunca yapmış oldukları projeleri festivalde sergiledi. Çeşitli yarışmaların, söyleşilerin ve etkinliklerin olduğu festival, hem öğrenciler hem bizler için dolu dolu geçti. Antalya’nın Side ilçesinde düzenlenen festivalde, Artistanbul ailesi olarak biz de Turkcell Zeka Gücü atölyemizde üç gün boyunca farklı illerden gelen Bilsem öğrencileriyle dolu dolu bir eğitim geçirdik.

Bu kadar yorgunluğun üzerine Antalya’nın serin sularına gömülmeden gidilir mi? Asla! Biz de öyle yaptık, merak etmeyin. ?

Antalya’ya veda etmeden önce eğitmen arkadaşım Deniz Erkul ile Manavgat Şelalesi’ne gittik. Antalya’nın kavurucu  sıcağında Manavgat Şelalesi kurtarıcınız oluyor. Şelalenin girişinde Özulus adında bir restoran var. Halil Bey’in elinden muhakkak bir balık yemeyi ihmal etmeyin derim. Gerçekten çok lezzetliydi. Biraz ileri yürüdüğünüzde şelalenin yanında sizi hamakları olan bir cafe karşılıyor. Şelale manzarası eşliğinde portakal suyunuzu yudumlarken inanın tüm yorgunluğunuz gidiyor. Benden söylemesi ?

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere…

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021