Blog

Blog Yazıları

Siz, Hiç “Hayat Tamircisi” Gördünüz Mü?
Deniz Erkul
29 Haziran 2017

Mardin Derik’te yaşayan Hasan Kızıl, engelli hayvanlar için kendi olanaklarıyla yürüteç yaparak onların hayata tutunmasına yardımcı oluyor.

Hasan’ın hikâyesi tam olarak evlerine gelen bir misafirin aracının motoruna sıkışan kediyi kurtardığında başlamış. Soğuk bir kış gününde ısınmak için motora saklanan kediyi çıkardığında acil müdahale yapılamadığı için kedi hayatını kaybetmiş. Kedinin kurtulamamasından çok etkilenen Hasan, o geceden sonra ihtiyacı olan hayvanlara nasıl yardım edebileceğinin yollarını aramaya koyulmuş.

Arayışları sırasında felçli, kolunu ya da bacağı kaybeden hayvanlar için yapılan çalışmalara rastlamış ve elinde bulunan tüm olanakları zorlayarak kendisi de bu hayvanlar için yürüteç tasarlamaya başlamış. Sanayiden, komşuların kullanmadığı hurdalardan, etraftan bulabildiği parçaları kullandığını belirten Hasan, yaptığı yürüteçler için herhangi bir ücret kabul etmiyor.

Turkcell’in sosyal sorumluluk projelerindeki aktifliğini, duyarlığını, Zeka Gücü Projesi kapsamında yazdığımız blog yazılarından da takip ediyorsunuz. Canlıların yaşamına bu denli duyarlı ve merhametli bir girişimde bulunan Hasan’ı duyunca, çalışmalarına daha profesyonel bir yönde devam edebilmesi için Turkcell ekibi Hasan’a bir üç boyutlu yazıcı ve bilgisayar hediye etti.

Turkcell sosyal sorumluluk ekibinden Ebru Çalış ve çekim ekibiyle geçtiğimiz günlerde Mardin’e Hasan’ı ziyaret etmeye gittik. Bir gün boyunca Hasan’ın birinci ağızdan anlattığı hikâyesi kayda alındı. Önce Eski Mardin denilen şehrin asıl merkezinde çekimler yapıldı. Hasan’ın ailesiyle beraber yaşadığı evinde devam edildi. Evin zemin katında bulunan kiler gibi küçük bir odayı atölyeye çevirerek kendisine güzel bir çalışma alanı oluşturmuş Hasan. Bu sevimli atölyedeki malzemelerin bir kısmını yine kendi olanaklarıyla bir kısmını da çevresinden ediniyor. Mesela aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz yazı tahtasını yıkılan bir okuldan almış. Yaptığı tüm yürüteçleri bu atölyede tasarlayıp hazırlıyor.

Hasan’ın bir de sıpası var :). Tatlı mı tatlı bu sıpanın annesi bir gün Hasan’ın evinin bahçesine geliverir ve orada doğum yapar ama ne yazık ki doğum sırasında hayatını kaybeder. Bu küçük sıpayı da Hasan sahiplenir. Tüm gün Hasan’ın peşinde dolaşan sıpayı bir görseniz, iki samimi arkadaş gibiler :).

İlk günün akşamında yemeği tüm ekiple beraber Hasan’ın evinde yedik. Annesi bir gün önceden bizim için hazırlıklar yapmış, şahane bir sofra hazırlamıştı bize.

Ertesi sabah çekimlere devam etmek üzere yeniden bir araya geldik. Çekimler tamamlandıktan sonra eğitim başladı. Hasan’ın heyecan ve merakla çalıştırmayı beklediği üç boyutlu yazıcısını birlikte kurup denemelere başladık. Eğitim için az bir süremiz kalmıştı ne yazık ki ama günün sonunda bunu telafi etmek üzere anlaşarak ayrıldık. Ultimaker 2+’ı nasıl kullanması gerektiğini, menüleri ve cihaz bakımını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kısıtlı zamanımıza sığdırmaya çalıştık. Hangi ortamlarda hangi uygulamaları kullanarak tasarım yapabileceği konusunda bilgilendirmelerde bulundum. İkinci günün sonunda İstanbul’a dönüş yaptık.

İstanbul’a döndükten sonra da Hasan ile irtibatımız devam etti ve yarıda kalan eğitimimizi tamamlayabilmemiz için Turkcell ekibi yardımıyla İstanbul’a geldi. Artistanbul ofisinde kullandığımız üç boyutlu yazıcı Hasan’a Turkcell tarafından verilenle aynı modeldi. Bu da birebir deneyimleme açısından faydalı oldu. Öğlen saatlerinde eğitimi tamamladıktan sonra daha mutluyduk. Hasan artık kendi protez tasarımlarını yapabilecek, modelleyebilecekti.

Hayvanları sevip onlara bu denli merhametle yaklaşan birinden ancak iyilik beklenebilir değil mi? İşte Hasan da tahmin ettiğiniz gibi naif ve iyi kalpli bir dostumuz. Şimdiki hedefi kolu ya da bacağı olmayan canlılara uygun protezler tasarlayıp hayata geçirebilmek. Umarım bu güzel hedeflerini de bir an önce gerçekleştirip, daha fazla cana umut olmaya devam eder.

Hasan’ın bu güzel hikayeyi anlattığı, Turkcell’in hazırladığı video ile başbaşa bırakıyorum sizi:

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021