Blog

Blog Yazıları

Sessiz İlin Sessiz Öğrencileri: Burdur BİLSEM
Gamze Baş Yardımcı
9 Haziran 2018

Zeka Gücü eğitimlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. 2018 yılında laboratuvar kurup, eğitim vereceğimiz okulların ilki Burdur Alpaslan Ali Can Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) oldu.

27 Mayıs Pazar sabahı 08:30 uçağıyla ilk Antalya Havalimanı’na oradan da otobüsle Burdur’a geçtim. Otobüs terminalinde beni Burdur BİLSEM’in müdürü Muhammet Bey karşıladı. Hızlıca otelime eşyalarımı bıraktıktan sonra Burdur BİLSEM’e geçtik. Kurulumu yaparken Muhammet Bey ile biraz sohbet etme fırsatı bulduk.

Burdur BİLSEM, 2007 yılında faaliyete geçmiş kurumlardan birisi. Şehir nüfusunun az olması sebebiyle kurumdaki öğrenci sayısı da epey az. Alpaslan Ali Can BİLSEM’in ismi Burdur’lu bir işadamının ölen oğlunun isminden geliyor. Bina önceden özel bir kuruma aitken devlete geçtikten sonra Burdur BİLSEM’e veriliyor. Kurum da Alpaslan Ali Can ismini değiştirmeyip, aynı isimle faaliyet göstermeye devam ediyor. Burdur BİLSEM, binasını bir anaokuluyla da beraber paylaşıyor. Muhammet Bey de hem Burdur BİLSEM’in hem de anaokulunun müdürlüğünü yapıyor. Muhammet Bey ile sohbetimizi tamamladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden kuruluma başladık. Malzemelerimizi yerleştirip, kurulumu tamamladıktan sonra okuldan ayrıldık. Artık minik zeka küplerimizle ilk dersimizi yapmaya hazırdık.

Eğitimlerin 1. günü

Eğitimin ilk günü sınıfa girdiğimde beni birbirinden renkli 13 minik öğrencim karşıladı. Tanışma etkinliğimizi havanında güzel olması sebebiyle öğrencilerle birlikte kurumun bahçesinde yaptık. Öğrencilere Zeka Gücü Projesi‘nden ve beş gün boyunca yapacağımız eğitimlerden bahsettim. Öğrencilerle birlikte Maker Olmak ve Özgür Yazılım konuları üzerinde tartıştık. Daha sonra hep birlikte sınıfa geçip Arduino eğitimlerimize başladık.

Öğrencilerden bazıları Arduino ile daha önce çalışmışken bir kısmı da Arduino’yu ilk defa görüyordu. İlk olarak Arduino IDE arayüzünü inceledik. Daha sonra hep birlikte sensörleri tek tek kullanarak uygulamalar yaptık. Dersin sonunda Arduino konusunda bilgi sahibi olduğunu söyleyen öğrencilerim aslında bilgi sahibi olmadıklarını, bu zamana kadar her şeyi tahtadan bakıp yaptıklarını fark ettiler. Bu durum benim için de bir ders niteliğindeydi. Bizler öğrencileri ezberci eğitimden ne kadar uzak tutmaya çalışsak da maalesef hâlâ bu sistemden yana öğretmenler olduğunu ders sonunda görmüş olduk. Bu zamana kadar tahtadan bakıp kodları yazan öğrencilerin ilk defa kendi başına bir kod satırını yazmış olması, hata yaparken bile duyduğu mutluluğu görmenizi isterdim. Gün boyunca hepsi kod satırının sonuna noktalı virgülü koymayı unutmuş, ben biraz söylenmiş olsam da herkes için çok keyifli bir gün oldu :).

Eğitimin 2. günü

Eğitimin ikinci gününde mobil programlamaya giriş yaparak dersimize başladık. Öğrencilerle birlikte ilk olarak App Inventor ve bilgisayardan uygulamalarımızı test edebilmek amacıyla Emülator uygulamasının kurulumunu öğrendik. Daha sonra hep birlikte App Inventor programının arayüzünü inceleyip, uygulamalarımızı hazırladık. Uygulamalarını test etmesi amacıyla bazı öğrencilerime Turkcell T60 test telefonu verirken bazıları da emülatör üzerinden uygulamalarını test etti. Test sırasında bazı aksilikler yaşasak da hem öğrenciler hem de benim için keyifli bir gün oldu :). Burdur BİLSEM’deki öğrencilerimle ikinci eğitim günümüzü de böylece tamamlamış olduk.

Burdur BİLSEM’de eğitimin 3. günü

Eğitimlerimizin üçüncü gününde hayal gücümüzün sınırlarını zorlayıp, değişik tasarımlar hazırlamanın zamanı gelmişti. Öğrencilerle ilk olarak 3B tasarım, baskı öncesi ve baskı sonrası yapılması gereken adımları anlattıktan sonra Tinkercad programına giriş yaptık. Daha sonra hep birlikte Tinkercad programının arayüzünü inceledik. Öğrencilere Tinkercad programını anlattıktan sonra uygulamalarını hazırlamaları için biraz süre verdim. Öğle arasına kadar öğrencilerden birbirinden değişik ve güzel bir sürü tasarım geldi.

Öğleden sonraysa öğrencilerle birlikte baskı öncesi son ayarlamaları yapmak için Cura programını incelemeye başladık. Destek, baskı hızını ayarlama, katman kalitesi gibi işlemleri Cura programı üzerinde inceledik. Cura programını inceledikten sonra öğrencilerle birlikte üç boyutlu yazıcı üzerinde filament değişimi, kalibrasyon ayarlama ve baskı alma işlemlerini öğrendik. Öğrenciler Tinkercad programını App Inventor’a göre daha çok sevdiler. Hayalgüçlerini kullanarak değişik projeler hazırladılar. Güzel ama bir o kadar da yoğun geçen üçüncü gün eğitimlerinin ardından artık proje günü için hazırdık :).

Proje günü

Yoğun geçen üç günün ardından meyvelerini topladığımız, yaratıcı ve renkli çocukların kendileri gibi renkli çalışmalar çıkardığı bir proje gününe daha gelmiştik. Sabah sınıfa girdiğimde öğrencilerimin çoğu proje fikirlerini düşünmüştü ve bir an önce başlamak için can atıyordu :). Hiç vakit kaybetmeden öğrenciler işbirliği içinde ihtiyaç duyduğu malzemeleri belirleyip proje hazırlıklarına başladı. Bazı öğrencilerim Arduino ile proje çıkarırken bir kısmı App Inventor üzerinden bir kısmı da Tinkercad programı üzerinden proje çalışmalarını hazırladı. Herkes için yoğun bir gün olsa da çocukların hiçbir şekilde yardım almadan proje çıkarmaları onları da fazlasıyla mutlu etti :). Müzik, dans ve projeler eşliğinde hem yorulup hem de eğlendiğimiz bir proje günü geçirdik. Öğrenciler çalışmalarını tamamladıktan sonra da proje günümüzü tamamladık.

Eğitimin 5. günü

Zeka Gücü Projesi kapsamında bu yıl kurduğumuz laboratuvarlara Sphero Mini ve Parrot Mambo Drone setleri de göndermeye başladık. Bu yıl da Burdur BİLSEM’de ilk olarak bu eğitimlere başlamış olduk. Öğrenciler Sphero ve Drone’ları görünce çok heyecanlandılar. Hiç vakit kaybetmeden Sphero eğitimiyle güne başladık. Öğrencileri gruplara ayırıp, her gruba birer adet Sphero Mini verdim. Daha sonra Sphero EDU uygulaması üzerinde öğrencilerle birlikte çalışmalar yaptık. Daha sonra öğrencilerle birlikte Sphero Mini’leri kullanarak bir turnuva gerçekleştirdik. Okulun koridoruna bantlar çekerek turnuva alanı oluşturduk. Öğrenciler turnuva alanını inceledikten sonra Sphero EDU uygulaması üzerinde Sphero toplarını kodlayarak diğer arkadaşlarıyla yarıştılar :).

Sphero eğitiminden sonra öğrencilerle birlikte Parrot Mambo Drone’ları inceledik. Sphero eğitiminde olduğu gibi drone eğitiminde de öğrencileri gruplara böldük ve birer adet drone verdik. Daha sonra öğrencilerle birlikte sınıf içinde bir test sürüşü yaptık. Öğrencilerle birlikte Blockly ve Tynker programlama araçlarını inceledik. Cep telefonunda da Parrot Mambo Drone’ları kullanabildiğimiz FreeFlight Mini uygulamasını inceledik. Daha sonra öğrencilerle birlikte okulun bahçesine çıkıp dronelarımızı uçurduk :). Böylece Zeka Gücü eğitimlerimizi de tamamlamış olduk :).

Arduino IDE üzerinde çalışırken öğrencilerimin satır sonunda noktalı virgülü unuttuklarını sizlere bahsetmiştim. Bu benimle onlar arasında da bir eğlence malzemesi olmuştu :). Proje gününde de öğrencilerimin noktalı virgül koymayı unutmadığını görünce bunu kutlamak adına bir pasta hazırlattım. Drone eğitimlerinden sonra onlara da sürpriz yaparak okulun bahçesinde pastamızı kestik. Hem onlar hem de benim için çok güzel bir anı oldu. Öğrencilerle pastalarımızı yedikten sonra vedalaşıp Burdur’daki Zeka Gücü eğitimlerimizi de böylece tamamlamış olduk.

Teşekkür listemiz

Sıra geldi teşekkür kısmına :). Listemiz epey uzun. İlk olarak eğitim süresi boyunca her türlü yardımı sağlayan Halil Bey, Suat Bey ve Melek Hanım’a, misafirperverlikleriyle beni evimdeymişim gibi hissettiren kurum müdürü Muhammet Bey ve Tuncay Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim :). Ayrıca okulda çalışan tüm hocalarıma da güzel sohbetleri için çok ama çok teşekkür ederim :). Listemin sonunda kaldığım oteldeki otel müdürü Hasan Bey’e ve otel çalışanlarına da ayrıca teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Her türlü yardımı ve desteği sağladıkları için, beni evimdeymişim gibi hissettirdikleri için çok ama çok teşekkür ederim.

Bir başka blog yazımda görüşmek dileğiyle.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021