Blog

Blog Yazıları

Ordu’da Zeka Gücü Yaz Kampı
12 Ağustos 2016

Turkcell Zeka Gücü projesinin lansmanını yaptığımız Ordu’ya bu kez Zeka Gücü Yaz Kampı için gittik!

Merhaba,

Artistanbul olarak yaz döneminde Ordulu öğrencilerimizle bir kez daha bir araya geldik, projeler ürettik, eğlendik, üretmeyi eğlenceli hale getirdik.

Halil Keskin ve Zeka Gücü Yaz Kampı

Yaptığımız atölyeler içinde kendi hoparlörlerini yapmak, alarmlı masa saati hazırlamak, bambino uçaklar inşa etmek, kendi oyunlarımızı, oyun konsollarımızı yapmak, mobil uygulamalar geliştirmek, IoT uygulamalar geliştirmek, hologram ve VR gözlük ile üç boyutlu görüntüleri incelemek gibi birbirinden ilginç çalışmalar vardı.

Öğrencilerimiz, küçük arkadaşlarımız iki hafta boyunca eğlendiler, öğrendiler ve ürettiler. Ben bu yazımda eğitimlerin içeriğinden çok, niye bu eğitimleri verdiğimizden, çocukların kazandığı bazı yeteneklerden bahsetmek istiyorum.

Ne yazık ki ülkemizin zenginliklerinin farkına varıp verimli kılamadık, fakat BİLSEM’lerdeki yetenekli çocuklarımızı doğru yönlendirebilirsek, sanatta ve bilimsel konularda çok hızlı bir şekilde ilerleme kaydedeceğimiz açık. Bu hedefe giden en doğru yol ise çocuklara üretebileceklerine dair özgüven kazandırmak, olanak sağlamak ve üretmeyi sevdirmekten geçiyor. Bizler böyle başarılı çocukların yanlarında olmaktan mutluluk duyduk, gerek online eğitimlerimizle, gerekse yüz yüze gerçekleştireceğimiz etkinliklerimizle olmaya da devam edeceğiz.

Zeka Gücü Projesi’nde tam olarak bunu hedefliyoruz. Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesine kurulan Turkcell Zeka Gücü Maker Laboratuvarları ile hayatlarında karşılarına çıkacak her türlü sorunu aşmayı öğretmeye çalışıyoruz. Geliştirdikleri çözümlerle sadece kendilerinin değil; üreterek başkalarının da hayatlarını değiştirecekleri, geliştirdiklerini insanlıkla paylaşacaklarını bir hayata hazırlıyoruz.

Sadece rehberlik ve güvene ihtiyaçları var

İbrahim’in ileride kodlayacağı bir mobil uygulama, Güntuğ’un yapacağı bir robot kol, Efe’nin geliştireceği bir drone uçak, Kürşat’ın yaptığı bir oyun, Melihşah’ın geliştirdiği bir sistem, Buğra’nın çizdiği devre, Hüsrev’in, Mert’in, Tahsin’in ya da Mehmet’in belki de 10-15 yıl sonra geliştireceği bir fikir ya da ürün, milyonlarca insanın hayatında muazzam bir değişikliğe neden olacak.

IMG-20160727-WA0002

Yıllar önce bilişim dünyasını “Just for Fun” diyerek değiştiren Linus Torvalds gibi bu çocuklar da sadece eğlenerek hayatlarımızı değiştirecek.

Tek ihtiyaçları olan biraz rehberlik, biraz güven ve biz 17- 29 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki iki hafta boyunca tam olarak bunun için oradaydık.

IMAG0892
Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021