Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi

2016 yılında kurulan Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarı ile birlikte, öğrencilerimizle ilk robotik, kodlama ve mobil uygulama eğitimlerimize de başlamış olduk. Zeka Gücü Projesi öğrencilerimizin ufkunu açtı ve projelerini daha somut uygulamalara dökme fırsatı sundu. Öğrencilerimizin teknoloji konusunda ilgisi daha da arttı.

Zeka Gücü laboratuvarımız açıldıktan sonra öğrencilerimizle birlikte birçok yarışmaya katıldık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği robot yarışmasında birinci olduk. TÜBİTAK ve 4006 projelerine başvurduk ve ödüller aldık. Zeka Gücü laboratuvarımızı, ürettiğimiz yeni projelerle zenginleştirmeye devam ediyoruz. Bu projenin içinde olmasaydık birçok konuda cesaretimiz ve bilgimiz olmazdı.

Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi

Amasya, tarihine bakıldığında şehzadeler, önemli bilim adamları ve sanatçılar yetiştiren bir şehirdir. Günümüzde daha çok elması ve tarihi zenginliğiyle tanınır. Bu kentin gençleri olanaklar çerçevesinde bilimle ve sanatla ilgilenirler. Olanaklar diyoruz çünkü sanayi kenti olmadığından dolayı teknoloji geç ulaşır ve çalışmalara destek olacak sponsor bulmak çok güçtür.

Okulumuzda kurulan Zeka Gücü laboratuvarında hizmete sunulan elektronik ekipmanlar, 3B yazıcı ve Maker ve Kodlama kitleri eğitim öğretime büyük kalite getirdi. Zeka Gücü eğitiminde öğrenciler, Tinkercad ile başladıkları 3B tasarım kabiliyetlerini Fusion 360 ile devam ettirirken, öğrenci çalışmalarımız şehrimizde bulunan yöneticiler tarafından hayranlıkla izlenmekte.

Zeka Gücü laboratuvarımız kurulduktan sonra öğrencilerimizle birlikte birçok yarışmaya katıldık. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında düzenlenen yarışmanın kodlama ve fizik alanında birincilik, İstanbul’da düzenlenen bir yarışmada kodlama alanında yine birincilik gibi başarılar elde ettik.

Zeka Gücü Projesi’nden önce projelerimiz için kaynak bulamadığımızdan dolayı ya gerçekleştiremiyor ya da proje hedeflerimizi küçültmek zorunda kalıyorduk. Şimdi öğrencilerimiz arasında proje hazırlama yarışı başladı. Kurumumuzda idealleri olan öğretmenler ve hayalleri olan öğrencilerle gerçekleştiremeyeceğimiz bir şeyin olmayacağını düşünüyoruz.

Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi

Özel yetenekli öğrenciler Kodlama ve Robotik alanlarında özel ilgiye sahipler. Bu konuda hazır bulunuşluluk düzeyleri çok yüksek. Henüz 3 eğitim yılı kadar geçmişi olan Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi olarak Zeka Gücü Projesi, temel donanım ve malzeme ihtiyacımızı büyük ölçüde karşıladı. Yeni proje ve yarışmalara katılacak altyapı ve eğitim eksiğimizi giderdi. Öğrencilerin özgüvenlerini ve güdülenmelerini büyük ölçüde arttırdı.

Zeka Gücü laboratuvarı sayesinde kurum olarak yeni bir bilgisayar laboratuvarına, tasarım ve 3B çalışma atölyesine, Ar-Ge merkezine ve kodlama/robotik sınıfına sahip olduk. Önemli ölçüde donanım ve altyapı eksiğimizi bu laboratuvar sayesinde kapattık. Öğrencilerimiz kendilerine hibe edilen bu sınıfla yeni şeyler keşfetmenin ve yaratmanın hazzını yaşadılar.

Zeka Gücü eğitimleri, öğrencilerin kodlama ve robotik alanında farkındalık düzeyleri ve yeteneklerini büyük ölçüde arttırdı. Zeka Gücü laboratuvarı kurulduktan hemen sonra kısıtlı ders sürelerine rağmen öğrencilerle proje geliştirme, 3B çalışmalar yapma imkanı bulduk.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Projesi kapsamında düzenlenen “Aydın’ın Mucitleri Aranıyor” Yarışması’nda Zeka Gücü sınıfında eğitim alan öğrencimizle finale kaldık. Bunun yanı sıra farklı yarışma ve proje alanlarında çalışma ve katılımlarımıza devam etmekteyiz.

Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi

2016 yılında Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi’ne kurulan Zeka Gücü Laboratuvarı, öğretmenler ve öğrenciler için yeni teknolojileri elimizin altında bulunmasını sağladı. Zeka Gücü projesi kapsamında öğrencilerimizin aldığı eğitimler ve sahip olduğumuz teknolojik malzemeler, proje hazırlama sürecinde vizyonumuzu bir adım daha ileriye götürdü.

Zeka Gücü eğitimlerinden sonra küçük yaş grubundaki öğrencilerimiz de dahil olmak üzere robotik ve kodlama eğitimlerimizi laboratuvarımızda yapmaya devam etmekteyiz. Ortaokul grubu öğrencilerimizle beraber mobil uygulamalar geliştirirken, ilkokul grubundaki öğrencilerimizle sık sık Tinkercad programıyla 3B tasarım ve modellemeler yapıyoruz.

Zeka Gücü Laboratuvarı kurulduktan sonra öğrencilerimizle birlikte proje hazırlama ve yarışmalara katılma hızımız daha da arttı. Birçok yarışmaya katılıp, proje geliştirmeye devam ettik.

2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Materyal ve Etkinlik Yarışması’nda 1.000’den fazla başvuru yapılan projelerin içinde ilk 100’e girdik ve Ankara’da düzenlenen finallere davet edildik. Zeka Gücü Projesi kapsamında laboratuvarımızda bulunan Arduino kart ve elektronik malzemeleri kullanarak Otomatik Fındık Harman Sistemi Projesi’ni geliştirdik. Bu projemizle Ordu’da düzenlenen “Başımıza İcat Çıkar” yarışmasına başvuru yaptık. Bunun gibi birçok projemizin çalışmalarını da Zeka Gücü Laboratuvarı’nda hazırlamaya devam ediyoruz.