Blog

Blog Yazıları

Öğretmenim Haftaya Devam Edeceğiz, Değil Mi?
Oğuzhan Kayar
24 Mart 2017

Turkcell Zeka Gücü Projesi kapsamında düzenlediğimiz yüz yüze eğitimlerin ilkini Eskişehir’de 15-16 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirdik. Bu yazımda Eskişehir’deki deneyimlerimden bahsedeceğim.

Turkcell Zeka Gücü Projesi, Turkcell ve MEB ortaklığında gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde 7 bölgede, toplamda 7 ildeki BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) okuluna kurulan Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarı ile BİLSEM öğrencilerine Maker ve Kodlama eğitimleri verilmiş ve üretime dayalı birçok proje üretildi.

2016-2017 eğitim öğretim döneminde ise ilk aşamada bulunan eğitimler devam etmekle beraber, BİLSEM öğrencilerinin kodlama ve maker alanında kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Maker ve Kodlama Kiti üretildi ve Turkcell tarafından 96 BİLSEM okulunda bulunan 20 bin öğrenciye dağıtıldı. Bu kitlerin eğitim ayağını Artistanbul olarak bizler gerçekleştirdik. Proje ile ilgili önceki yazılarımıza şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Maker ve Kodlama Kiti’nin dağıtımını tamamladık ve çevrimiçi eğitim içeriğimizi hazırladık. Maker ve Kodlama Kiti çevrimiçi eğitim içeriğine zekaguculms.turkcell.com.tr adresinden ulaşabileceğiniz gibi, proje web sitesine zekagucu.com.tr adresinden erişebilirsiniz. Çevrimiçi eğitim portalında bol uygulamalı ve etkileşimli kılmak için uzun bir süre üzerinde çalıştığımızı söyleyebilirim. Öğrencilerin Maker ve Kodlama Kiti ile yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını ve proje üretmelerini sağlamak esas hedeflerimiz arasındaydı.

Neden Eskişehir BİLSEM?

Düzenlediğimiz LMS sistemini kontrol ederken birbirinden harika projeler gelmeye devam ediyordu. Eskişehir BİLSEM’den gelen proje fotoğrafları diğerlerinden farklı olarak LEGO parçalarını da içeren, harika projelerdi. Bizler de yapılan çalışmaları ve proje sahibi öğrencileri daha yakından görebilmek için Eskişehir BİLSEM’de 15-16 Mart tarihlerinde iki günlük bir ek eğitim programı düzenledik.

Eskişehir BİLSEM’de ilk gün

Öğrencilerle ilk karşılaşmamızdan daha sıcak ve candan bir öğrenci grubunun içerisinde yer aldığımızı anlamıştık. Turkcell Zeka Gücü Projesi’nden bahsederek eğitimimize başladık. Maker ve Kodlama Kiti içerisinde bulunan bileşenlerden ve bu bileşenlerle temel elektronik devreleri nasıl kuracakları konusunda uygulamalı anlatımlarda bulunduk. Artık kendi kitlerinde bulunan bileşenleri tanıyan çocuklar aynı zamanda temel elektronik elemanlarını oluşturmaya başlamışlardı. Üstün yetenekli çocuklarla çalışmak bir harika!

Bu zamana kadar hiçbir kodlama yapmaksızın sadece kitte bulunan bileşenleri birleştirerek projelerini oluşturmuşlardı. TBlok mobil uygulaması ile Kit’te bulunan Makey Oz+’a bağlantı kurarak kendi elektronik devrelerini nasıl hayata geçirecekleri konusunda bilgi edindiler. Kodlama aşamasında çocukların yüzlerinde oluşan mutluluğu görmek, gerçekten de bu projenin doğru hedef kitleye ve amaca hizmet ettiğini göstermişti ?

Eskişehir BİLSEM’de ikinci ve son gün

Eğitimin iki günlük bir eğitim olmasını bilmelerine rağmen pek çok öğrencinin “Öğretmenim haftaya devam edeceğiz değil mi?” sorularına çaresizce “Bugün ne yazık ki son gün ama siz güzel projeler tasarlarsanız neden bir daha gelmeyeyim ki?” diye cevap vermem de öğrencileri rahatlatmaya yetmemişti. İçlerindeki öğrenme duygusu Turkcell Zeka Gücü Projesi’ndeki bu kitlerle hayat bulmuştu ve öğrenmek istedikleri daha birçok konu vardı.

İkinci ve son günümüzde, Maker ve Kodlama Kiti’nin yanında Gelişmiş Maker ve Kodlama Kiti ve içerisinde bulunan bileşenleri de tanıttıktan sonra harika projeler çıkartmalarını bekliyorduk. Hiç kodlama bilmeyen öğrencilerin kodlamaya bu kadar meraklı ve hevesli oluşu bizleri gerçekten de şaşırtmıştı. Çevrimiçi eğitim sisteminde gördüğümüz birçok projeyi çocuklar yerlere serilmiş gözümüzün önünde gerçekleştirirken bizler de hayranlıkla onları izliyorduk.

Eskişehir’de geçirdiğimiz keyifli bir eğitimin ardından bir sonraki eğitimlerimizi dört gözle bekler olduk. Bir sonraki durağımız Bayburt BİLSEM! Gelişmeleri Deniz hocamız memleketi Bayburt’tan yazacağı blog yazısıyla anlatıyor olacak.

Etkinliğe dair fotoğraflar ile sizleri baş başa bırakıyorum. ?

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021