Blog

Blog Yazıları

Makey Oz+ ile Oyun Kolu Yapımı
Ege Orhan
31 Ekim 2017

Makey Oz+, içinde Arduino Micro bulunan ama tasarımı daha modüler, kullanması basit bir yapı. Mıknatıslı yapısı sayesinde, kablolarla uğraşmadan parçaları ekleyip, devrelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Biz de bu kolay yapıyla proje geliştirirken bu özelliklerini göz önünde bulundurduk. Öncelikle ben Makey Oz+ ile ilk kez tanıştığım için, neler yapabileceğini tam olarak bilmiyordum. Bu yüzden ilk yaptığım iş bir ön araştırmaydı. Araştırmanın ardından GitHub’da bununla ilgili bir kaynak buldum. Kodların açıklamasında Arduino Leonardo ile de kullanabileceğim yazmaktaydı. Ben de önce Arduino Leonardo ile bir prototip hazırladım. Onun başarılı bir biçimde çalıştığına emin olunca, içinde Arduino Micro barındıran Makey Oz+ ile yapmak için hazırlık yapmaya başladım.

Buradaki en önemli noktalardan biri, Makey Oz+’ın kendine ait girişleri ve tümleşik sensörlerinin yanı sıra hâlâ Arduino pinlerinin olması. Bu sayede pinlerimizi girişlere takarak kullanabilir hale geldik. Gerekli zamanlarda lehimleme yapılarak daha verimli çalışmaları sağlandı ve temassızlık sorunu çözüldü.

Çalışmaya başlamasıyla beraber, ben bir yandan bu oyun kolu için bir dış kap tasarımı hayal etmeye ve neler yapılabileceğini araştırmaya başladım. Araştırmalarım sonunda, şık bir tasarım buldum ve bu tasarımın üzerinden ilerlemeye karar verdim. Bu noktada birkaç tane sorun belirdi. Örneğin, Makey Oz+’ın parçaları normal bir Arduino parçasından büyüktü (Özellikle düğmeler) ve onları sığdırmam için daha büyük bir tasarım yapmam gerekiyordu. Tasarımı Tinkercad programıyla hazırladım.

Demo çıktısını aldıktan sonra çok heyecanlıydım, boyutların tam olması beni sevindirmişti fakat bu sefer de, Makey Oz+’daki mıknatıslar, birbirlerini etkiliyor ve parçalar sürekli birbirlerine yapışıyordu. Akın Ömeroğlu dış kap tabanını lego yüzeyi yapmamı önerdi, sonuç olarak Makey Oz+’un bacakları lego parçaları biçimindeydi.

Zeminin Lego olması, bileşenlerin daha düzenli yerleşmesini ve verimli çalışmasını sağladı. Tasarımda göreceğiniz üzere tabanın tamamı Lego şeklinde değil. Lego olmayan parçaları da buraya yerleştirdik.

Breadboard bizim için önemli bir parça. İlk başta, mini standart bir breadboard kullandım, ardından onun bu iş için fazla kalın olduğuna karar verdim. Bu yüzden Adafruit parçalarından birini (Adafruit Perma-proto 1/2 sized breadboard) seçtim fakat bu da fazla uzun geldi. Onun yerine Adafruit Perma-proto 1/4 sized breadboard ile çalışmaya karar verdim. Kullanacağım pinleri tek tek lehimledik.

Oyun kolunu kullanacağımız platforma gelirsek, Raspberry Pi 2’nin içine Raspbian kurdum. Ardından oynamak için çok sevdiğim bir özgür oyun uygulaması olan Frozen Bubble‘ı kurdum. Her şey tamamlanınca da bize İstanbul Maker Faire’de keyifle oynamak kaldı :).

Diğer Yazılar
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020
Zeka Gücü Projesi Ordu Ünye’de!
Art Istanbul
18 Mart 2020
Gaziantep’den Zekâ Gücü Rüzgârı Geçti!
Art Istanbul
3 Mart 2020
Zeka Gücü Projesi LÖSEV’de
Art Istanbul
21 Kasım 2019
Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Art Istanbul
27 Eylül 2019
Şanlıurfa’dan Bir Zeka Gücü Geçti!
Art Istanbul
10 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019