Blog

Blog Yazıları

Karadeniz’in Minik Uşaklarıyla
Gamze Baş Yardımcı
3 Aralık 2018

Turkcell Zeka Gücü Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara ulaşmaya ve eğitim vermeye devam ediyoruz. Eğitimlerimizin yeni durağı Trabzon Faruk Başaran BİLSEM oldu.

Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk maceram, 2017 yılında laboratuvar kurduğumuz Rize Fatma Nuri Erkan BİLSEM‘deki Zeka Gücü eğitimimle başlamıştı. Karadeniz’in o yeşilliği, havası beni gerçekten kendine hayran bırakmıştı. Bu yıl da onun komşu illerinden biri olan Trabzon’da Faruk Başaran BİLSEM’de Zeka Gücü eğitimimizi yaptık. Öğrencilerle birlikte dolu dolu 5 gün geçirdik. Hazırsanız, Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’deki Zeka Gücü eğitimlerimizi anlatmaya başlıyorum :).

Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’e ilk girdiğimde beni okul müdürü Abdulvahap Altın karşıladı. Kendisiyle ders başlamadan önce ufak bir sohbet gerçekleştirdik. Trabzon Faruk Başaran BİLSEM, Türkiye’de ilk açılan BİLSEM’lerden biri. Daha önceki yıllarda kullandıkları kurum binaları eski bir kiliseymiş. İki yıl önce de Trabzon’daki iş adamları tarafından yeni binaları yaptırılmış. Trabzon Faruk Başaran BİLSEM, sosyal ve akademik faaliyetlerde aktif olan kurumlardan biri. Okul müdürü Abdulvahap Bey ve öğretmen ekibi de öğrencileri için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Kurum içindeki tüm personel birbiriyle uyum içinde çalışıyor. Okula girdiğinizde bir kurumdan çok bir aile ortamının oluştuğunu hissedebiliyorsunuz :). Müdür Bey ile sohbetimizi tamamladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden öğrencilerimin yanına çıktım. Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’de Zeka Gücü eğitimlerimizi yapmak için artık hazırdık :).

Eğitimin ilk günü

Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’deki Zeka Gücü Laboratuvarı’na girdiğimde beni birbirinden farklı 8 minik öğrencim karşıladı. Onlarla kısa bir tanışma gerçekleştirdikten sonra Zeka Gücü projesinden ve 5 gün boyunca yapacağımız eğitimlerden bahsettim. Daha sonra hep birlikte Maker Olmak Nedir? ve Özgür Yazılım konuları üzerinde tartıştık. Ufak bir ara verdikten sonra hiç vakit kaybetmeden Arduino eğitimlerimize başladık.

Öğrencilerimin bir kısmı Arduino ile ilgili daha önce eğitim almışken bir kısmı da ilk defa görüyordu. İlk olarak hep birlikteArduino Geliştirme Kartı‘nı tanıdık. Sensörleri tek tek inceledik. Daha sonra Arduino Geliştirme Kartı’nı programlayacağımız Arduino IDE uygulamasını inceledik. Öğrencilerle birlikte gün boyunca çeşitli sensörler kullanarak örnek projeler üzerinde çalıştık. Dersin başında “Biz bunları zaten biliyoruz ki?” diyen öğrencilerin hepsi aslında bilmediklerini kod yazarken fark etti :). Öğrenciler için de benim için de ilk gün eğitimlerimiz çok keyifli geçti. Güzel bir günün ardında ilk eğitim günümüzü sonlandırdık.

Eğitimin 2. günü

Öğrencilerle birlikte App Inventor programının arayüzünü inceledik. Daha sonra arka planda çalışacak olan kod bloklarını tek tek öğrendik. Öğrencilerle birlikte gün boyunca App Inventor uygulaması üzerinde örnek uygulamalar üzerinde çalıştık. Dersin sonuna doğru heyecan ve merakları kat ve kat arttı :). İlk gün eğitimleri gibi ikinci gün eğitimlerimizde dolu dolu geçti. Her ne kadar yorulmuş olsak da öğrencilerin heyecanı ve yeni bir şeyler öğrenmenin mutluluğu gözlerinden okunuyordu :).

Eğitimin 3. günü

Zeka Gücü eğitimlerimizin üçüncü gününde çocuklarla birlikte 3B Tasarım ve Modelleme eğitimlerimize giriş yaptık. Bazı öğrencilerimiz bu günü iple çekerken bazıları da tasarım becerisinin olmadığını düşündüğü için biraz isteksizdi. Öğrencilerle ilk olarak bu önyargıları kırarak derse başladık. Ufak bir beyin fırtınası yaptıktan sonra herkes çizebileceği modelleri söyledi. Bu modeller arasında oylama yapıp seçenekleri belirledik. Daha sonra hep birlikte Tinkercad uygulamasını inceledik. Örnek çalışmalar yaptıktan sonra herkes kendi hayal gücünü kullanarak belirlediğimiz seçenekler arasında konularını belirleyip, 3B tasarımlarını hazırladı.

Öğleden sonra baskıdan önceki son işlemleri yapabilmek için kullandığımız Cura programını inceledik. Cura programı üzerinde baskı hızı, baskı kalitesi, iç-taban desteği ekleme gibi kriterleri inceledik. Daha sonra 3B yazıcının çalışma prensibini, kullanılan filament türlerini öğrendik. 3B yazıcıda kalibrasyon yapma, filament değişimi ve baskı alma işlemlerini adım adım öğrendik. Sabah öğrencilerin önyargıyla gelmiş olduğu ders hepimiz için çok ama çok eğlenceli geçti :). Önyargılarımızı kırdığımız, kendimize güvendiğimiz ve en önemlisi çok ama çok eğlendiğimiz eğitim günlerinden birisi oldu.

Eğitimin 4. günü

Öğrencilerin merakla beklediği Sphero Mini eğitimlerimizi yapma vakti gelmişti. Öğrencilerle birlikte ilk olarak Sphero Mini programlanabilir toplarını inceleyerek derse başladık. Sphero Edu uygulaması üzerinden Sphero Mini’lerin rengini değiştirmeyi ve kalibrasyon işlemini öğrendik. Daha sonra hep birlikte Sphero Edu uygulamasının kodlama araçlarını ve kod bloklarını tek tek inceledik. Öğrencilerle birlikte örnek uygulamalar yaptıktan sonra öğrenciler arasında kura çekip takımları oluşturduk.

Öğrenciler öğleden sonra gün sonuna kadar gruplarıyla birlikte kendilerine verilen pist alanları üzerinde çalıştılar. Sphero Mini’lerini doğru bir şekilde hareket ettirebilmek ve etapları tamamlamak için gerekli olan kod bloklarını hazırladılar. Dersin sonuna doğru turnuvamızı düzenleyip, kazanan takımı belirledik :). Sadece öğrencilerin değil okuldaki tüm öğretmen ve öğrencilerin keyif aldığı bir eğitim günü oldu :).

Eğitimin 5. günü

Bir Zeka Gücü eğitimimizin daha sonuna gelmiştik. Öğrencilerle birlikte son eğitim günümüzde Drone eğitimi yaptık. Öğrencilerle ilk olarak Parrot Mambo Drone’larımızı inceledik. Drone uçurmak için gerekli olan işlemleri hep birlikte öğrendik. Daha sonra FreeFlight Mini uygulaması üzerinden drone kameramızı ve drone uçuşunu test ettik. Drone’u kodlayabileceğimiz kodlama araçlarını hep birlikte inceledik. Daha sonra öğrencilerle ve okul müdürü Abdulvahap Bey ile birlikte güzel bir veda yemeği yedik. Öğrencilerle vedalaştıktan sonra Trabzon Faruk Başaran BİLSEM bünyesindeki Zeka Gücü eğitimlerimizi sonlandırdık.

Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’deki Zeka Gücü eğitimi benim için unutulmayacak eğitimlerden birisi oldu. Hem kurumun öğretmenleri hem de öğrencilerinin sıcakkanlı ve cana yakın olması beni evimdeymişim gibi hissettirdi :). Trabzon Faruk Başaran BİLSEM’deki Zeka Gücü eğitimleri hepimiz için yoğun ama bir o kadar da eğlenceli geçen eğitimlerden birisi oldu. Misafirperverliğiyle beni evimdeymişim gibi hissettiren okul müdürü Abdulvahap Bey ile müdür yardımcı Ali Bey’e ve tüm kurum personeline teşekkürü bir borç bilirim.

Bir başka blog yazımda görüşmek dileğiyle..

Diğer Yazılar
Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
Art Istanbul
27 Mayıs 2021
Turkcell Zeka Gücü Projesi Oylarınızı Bekliyor!
Art Istanbul
26 Mart 2021
Robotik ve Kodlama Kiti
Art Istanbul
25 Şubat 2021
Bir Soru Sor. Dünya Değişsin!
Art Istanbul
30 Aralık 2020
Zekathon = Zeka Gücü + Hackathon Bir Arada!
Art Istanbul
4 Aralık 2020
Dünya Uzay Haftası Kutlu Olsun!
Art Istanbul
7 Ekim 2020
TEKNOFEST’te Zeka Gücü İmzası
Art Istanbul
2 Ekim 2020
Zeka Gücü öğrencilerinden sağlık çalışanlarına 3B destek
Art Istanbul
28 Eylül 2020
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020