İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!

Blog

İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Hilal Güngör
27 Eylül 2022

Turkcell Zeka Gücü Projesi kapsamında bu sene ikincisini düzenlediğimiz Zekathon turnuvasına başvurular başladı! Bu seneki temalar ise sürdürülebilirlik ve çevre!

Türkiye’deki 375 Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) okuyan öğrencilerin başvurusuna açık olan Zekathon turnuvasını ilk kez pandemi döneminde düzenlemiştik. Pandemi döneminde uzaktan eğitimi desteklemek amacıyla düzenlediğimiz Zekathon turnuvasına yoğun başvuru olmuştu. Turnuva süreci online eğitimler, takımlarla birebir görüşmeler, takım kaptanlarıyla düzenli yapılan toplantılarla beraber hem yoğun hem de eğlenceli geçmişti. Şimdi aynı heyecana ortak olmak için Zekathon turnuvasını yeniden düzenliyoruz. Bu seneki temalar ise sürdürülebilirlik ve çevre! Başvuru yapmak için buraya tıklayın.

Turkcell’in özel yetenekli çocukların eğitiminde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Zeka Gücü Projesi kapsamında ikincisini düzenlediğimiz Zekathon turnuvası, 1 Eylül – 24 Ekim 2022 tarihleri arasında başvurulara açık! İkinci Turkcell Zekathon turnuvasının kazananları ise 4 Ocak 2023′de düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Zekathon turnuvası boyunca öğrencilere, yarışmaya katılacakları projelerine katkıda bulunması amacıyla Zeka Gücü LMS üzerinden hızlandırılmış eğitimler verilecek. Hızlandırılmış eğitimler, hem başvuru yapan takımları tanımak hem de proje geliştirme sürecinde onlara destek olmak amacıyla verilecek. Bu eğitimler elektronik devre tasarlamak için Arduino ve 3 boyutlu materyal tasarımında kullanılan Tinkercad eğitimlerini kapsıyor. Aynı zamanda yarışmaya başvuru yapan takımlar, tüm öğrencilere açık ve ücretsiz olan Zeka Gücü LMS portalı üzerinden online eğitimlerden de yaralanabilecekler. Takımlar aldıkları eğitimler yardımıyla geliştirdikleri sürdürülebilirlik ve çevre temalı projelerini jüri üyelerine sunacak. Dereceye giren takımlar, ailelerin ve diğer öğrencilerin de katılacağı ödül töreniyle ödüllerini alacaklar.

İkinci Zekathon turnuvasının temaları

Zekathon turnuvasında katılımcıların üzerine projelerini geliştirebilmeleri için iki tema belirledik. Takımlar proje konularını bu temalardan birini seçerek geliştirecekler.

Çevre temalı projeler için:

  • Doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlayacak projeler
  • Enerji tasarrufu sağlamamıza yardım sağlayacak projeler
  • Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlamak için geliştirilecek robotlar
  • Geri dönüşebilen maddeleri ayrıştırmak için geliştirilecek robotlar

Sürdürülebilir şehirler ve topluluklar temalı projeler için:

  • Geleceğin yaşam alanları projeleri
  • Güvenli ve sağlıklı topluluklar projesi
  • Çevresel boyutta sürdürülebilir projeler
  • Kentlerdeki olumsuz çevre etkilerinin azaltılmasını sağlayacak projeler
  • Kültürel ve doğal mirasın korunmasını sağlayacak projeler
  • Atık yönetimini geliştirilecek robotlar

Ödüller

Yarışmaya giren tüm takımlara ve takım kaptanlarına Zekathon katılım sertifikası veriyoruz. Dereceye giren takımlara ise birbirinden güzel hediyelerimiz var! 36 adet Huawei T10 Tablet, 6 adet Turkcell Zeka Gücü Robotik ve Kodlama Kiti hediye edeceğiz.

Tüm Bilsem öğrencilerini takımlarını kurup, Zekathon turnuvasına katılmaya davet ediyoruz. Birinci Zekathon turnuvasında hangi projeler geliştirilmiş, kimler ödül almış, Zekathon süresince online eğitimlerin nasıl geçtiğini anlatan blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden başvuru yapacak tüm takımlara başarılar diliyorum.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021