Ege’nin İncisi İzmir!

Blog

Ege’nin İncisi İzmir!
30 Haziran 2022

2022 yılının bir diğer yüz yüze eğitimini İzmir’de gerçekleştirdik! İzmir ilinin Narlıdere ilçesinde yer alan Arkas Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğrenciler ile hem öğretici hem de keyifli zaman geçirerek eğitimimizi tamamladık.

Yolculuğumuz ve İzmir’in meşhur tatları
İstanbul’dan İzmir’e eğitime gitmek için Hilal ile buluştuğumuzda hava çok yağmurluydu ve epey ıslanmıştık. Havalimanına erken gittiğimiz için yaklaşık 2.5 saat boyunca bekledik. Uzun bekleyişten sonra İzmir’e ve otele ulaşabildik. Maceralı başlayan yolculuğumuzun devamı çok güzel ve keyifli geçti.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin tavsiyeleri üzerine Hilal ile meşhur Ferhat Büfe’ye balık ekmek yemeye gittik. Hayatımda yediğim en lezzetli balık ekmekten birisiydi. Eğer yolunuz İzmir Güzelbahçe tarafına düşerse denemenizi tavsiye ederim.😇

Sadece balık ekmekle bitmedi, öğrenciler bizim için birçok tavsiyeler verdi. İzmir’in meşhur boyozu ve bombasının tadına baktık. Gerçekten harikaydı. 😊 Bizim için en yeni deneyim torpildi. Öğrenciler, hocam torpil alın tadına bakın dediğinde Hilal ile ikimiz de öğrencilere şaşkın gözlerle “Torpil ne ki?” dedik. Torpil deyince benim ilk aklıma ses çıkartmak için patlatılan konfeti aklıma gelmişti ama aslında bir yiyecekmiş. 😲 Torpil, milföy hamuru ile yapılan koni şeklindeki külahın içine krema doldurularak yapılıyor. Tatlıları çok seven birisi olarak ben çok beğendim. Bir daha İzmir’e gidişimde mutlaka tekrar torpil yiyeceğim.

Acıkmaya başladıysanız artık eğitimden bahsedebilirim. 😁

Arkas BİLSEM’deki İlk Günümüz
Hilal ile birlikte ilk eğitim gününde kurum müdür, müdür yardımcıları ve bilişim teknolojileri öğretmenleri bizi büyük bir sevecenlikle karşıladılar. İzmir Arkas BİLSEM’in, Türkiye’de kurulan ilk 5 BİLSEM’den biri olduğunu öğrendik. Zeka Gücü Laboratuvarı ise buraya 2021 yılında kuruldu.

Eğitim süresi boyunca her zaman destek ve yardımcı oldular. Kurum müdürü yaptığı işi önemseyen, öğrencilerine her zaman destek olmaya çalışan, yeniliğe ve gelişime açık birisi ve eğitim sürecinde bize yardımcı ve destek olduğu için teşekkür ederiz.

Zeka Gücü Laboratuvarı’na gittiğimizde tüm öğrenciler bizi bekliyordu. İlk olarak kendimizi tanıttık ve öğrencilerle tanıştık. Zeka Gücü Projesi ve Zeka Gücü LMS hakkında bilgi verdik.

Eğitimin ilk günü, blok tabanlı kodlama programı Scratch ile başladık. Öğrencilerin Scratch bilgisi olduğu için eğitim öncesinde hazırladığımız örnek projelerin ekran çıktısını öğrencilere gösterip kodlama yapmalarını istedik. Eğitimde akran öğrenmesi sağlamak için öğrencilerin birbirlerine yardımcı oldular. Birçok öğrenci örnek projeyi tamamladıktan sonra projeksiyon cihazına bağlı bilgisayarda bir öğrencinin arkadaşlarına anlatarak projeyi tekrar yaptı ve sorusu olan öğrenciler sorularını sorduktan sonra Scratch eğitimini tamamladık.

Eğitimin ilk gününde öğle arasından sonra Tinkercad eğitimini tamamladık. Öğrenciler ile birlikte 3 boyutlu anahtarlık, kar tanesi objelerini hazırladık.

Eğitimin ikinci günü
Eğitimin ikinci günü öğrenciler yarışma, proje ve kendilerini geliştirmek için hazırladıkları projelerini sundular. birbirinden güzel projeler hazırlayan öğrenciler projeyi nasıl hazırladıkları, kullanılan devre kartı, sensörler, projede zorlandıkları noktalar gibi proje hakkında bilgi verdiler.

      

Son ders saatinde öğrenciler ile birlikte etkinlik yapmak için Kahoot aracını kullanarak bilgi yarışması yaptık. Eğitime katılan öğrencilerin hepsi çok başarılı ve bilgiliydi. Bilgi yarışmasındaki sorular ve konular hakkında tartıştık ve çok eğlenceliydi.

Eğitimin üçüncü günü
Eğitimin üçüncü günü Zeka Gücü LMS eğitiminde yer alan Python programlama dili ile kodlama yaptık. Öğrencilerin Python bilgisi olduğu için eğitimden önce hazırladığımız örneklerin ekran çıktıları ile öğrenciler kodlamaya yaparak uygulamaya çalıştılar. Sonrasında her bir örneği birlikte tamamladık.

Öğrencilerin isteği üzerine eğitimin üçüncü ve dördüncü günü de son derste bilgi yarışması düzenledik. Yine heyecanlı ve eğlenceli zamanlarımız oldu. 😊

Eğitimin dördüncü günü
Eğitimin dördüncü gününde öğrenciler ile Zeka Gücü LMS’te yer alan yapay zeka eğitimini tamamladık. Yapay zekâ ve çalışma mantığı üzerinde tartıştık. Yapay zekâ uygulamaları olan Quick Draw ve Teachable Machine uygulamalarını kullandık. Teachable Machine uygulamasında iki öğrenci grup oldu ve sınıfa getirdiğimiz yeşil ve sarı muzları bilgisayarın kamerası ile uygulamayı tanıttılar ve yapay zekâ uygulamasını test ettik. Sonrasında öğrenciler sınıftaki kalem, telefon, su şişesi gibi farklı malzemeleri de kullanarak etkinliği çeşitlendirdi.

Zeka Gücü yüz yüze eğitimini beş gün olarak planlamıştık. Eğitimin beşinci günü, öğrencilerin karne günü olduğu ve öğrencilerin bir kısmı ödül alacağı için dördüncü günün sonunda eğitimimizi tamamladık.

Misafirperverlikleri ve yardımları için İzmir Arkas Bilim ve Sanat Merkezi kurum müdürü, müdür yardımcıları ve bilişim teknolojileri öğretmenlerine, eğitime katılım sağladıkları ve hem öğrenip hemde eğlenceli bir şekilde eğitimi tamamladığımız için tüm öğrencilere çok teşekkür ederiz. 😊

Tüm öğrencilere güzel bir yaz tatili dileriz. 😊

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021