Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti

Blog

Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
1 Kasım 2021

42 şehirde kurulan 70 Zeka Gücü Laboratuvarı’ndan 25’inin açılışını Düzce Bilim ve Sanat Merkezi’nde diğer Bilim ve Sanat Merkezleri ile de çevrimiçi bağlantı kurarak gerçekleştirdik.

Heyecanın ve mutluluğun dorukta olduğu lansman öncesi ekip arkadaşım Rojda ile öğrencilerle buluşma fırsatımız oldu. Beş gün süren, hem öğrencilerin hem bizim yeni şeyler öğrendiğimiz eğitimin detaylarını anlatmaya başlıyorum 🙂

Düzce BİLSEM’de vereceğimiz beş günlük eğitim için 7 Ekim Perşembe günü yola çıktık. Düzce’de bizleri BİLSEM Müdürü Kenan Göktepe ve Fizik Öğretmeni Adem Akkuş karşıladı. Memleketimden dolayı çok da uzak olmadığım Düzce bu defa gözüme farklı geliyordu. Gerçekleştireceğimiz beş günlük eğitim ve lansmanın heyecanıyla eğitim öncesi son kontroller için Düzce BİLSEM’e doğru yola çıktık.

 

Zeka Gücü eğitimlerinin ilk günü

Düzce’ye gelmeden Düzce BİLSEM hakkında duyduklarımız bizi epey heyecanlandırmıştı. Gerek fiziksel imkanları gerek de başarıları ile kendinden söz ettiriyordu. Eğitimin ilk gününde öğrenciler ile tanışmak için sabırsızlanıyorduk. Sınıfa girdiğimizde karma bir grup bizi karşıladı. İçlerinde hem ortaokul hem lise öğrencileri olan bu grup, meraklı gözlerle bize bakıyordu. “Turkcell Zeka Gücü Projesi nedir?” diyerek söze başladık. Öğrenciler projeye hakim, daha önce de çeşitli alanlarda başarılar kazanmış öğrenciler oldukları için Zeka Gücü’nden bahsettikten sonra zaman kaybetmeden Arduino uygulamalarına başladık. Robotik ve Kodlama Kiti’ni tanımak ile başladığımız ilk günün sonunda hedeflediğimiz çok önündeydik. Temel projeleri yaparak Arduino’yu tanımayı hedeflerken, çeşitli sensörlerin kullanımlarına da geçmiş hatta ilerlemiştik.

BİLSEM’de ilk eğitim gününün sonuna gelmiş olsak da, Düzce’ye ilk günümüz yeni başlıyordu. Otele dönüp biraz dinlendikten sonra Düzce’yi tanımak amacıyla bir akşam yürüyüşüne çıktık. Üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu şehirde dükkan sayısı epey fazla. Hem havanın serinliğinden hem de sosyal aktivitelerin azlığından uzun süre geçmeden otelin yolunu tuttuk.

 

Eğitimin ikinci günü

Uygulama yetiştiremediğimiz, birbirinden hızlı ve heyecanlı Düzce BİLSEM öğrencileri ile normalde üçüncü günümüzün planında yer alan Tinkercad uygulamalarımıza başladık. İlk olarak Tinkercad’in arayüzünden bahsettik. Ardından ise öğrenciler ile birlikte temel fakat birçok aracı kullanabilecekleri zeka küpü, kar tanesi ve anahtarlık uygulamaları yaptık.

Turkcell 3. Nesil Robotik ve Kodlama Kiti ile projelerimize devam ettiğimiz ikinci günde farklı sensörlerin kullanımına özen gösterdik. Örneğin, gaz sensörü kullanarak ortamda gaz kaçağı olup olmadığı kontrol ettik. Öğrenciler sıcaklık sensörü kullanarak, sıcaklık algıladığında etkileşime geçen bir buzzer ile yangın alarmı simülasyonu yaptılar. Bol bol ürettiğimiz ikinci günün sonunda öğrenciler Zeka Gücü LMS‘te bulunan Arduino eğitiminin final sınavını çözerek sertifika kazandılar.

 

Düzce BİLSEM’de eğitimin üçüncü günü

Eğitimin üçüncü gününde öğrencilerimizden bir önceki gün yaptığımız uygulamaları tamamlamalarını istedik. Böylece her öğrenci Tinkercad üzerinden en az 3 uygulama yapmış oldu. Ardından Zeka Gücü LMS’e girerek Tinkercad eğitiminin final sınavını çözerek sertifikalarını aldılar. Dersin sonlarına doğru ise öğrenciler ile Yapay Zeka üzerinde bol fikir alışverişi içeren tartışmalar yaptık. Bu tartışmalarda her öğrenci “Yapay zeka nedir? Gelecekte yapay zekayı hayatımızın neresinde göreceğiz?” sorularına cevap verdi. Ardından Zeka Gücü LMS’teki Yapay Zeka eğitiminin sertifikasını aldılar. Dersin sonunda öğrencilere yapay zekayı daha iyi anlatabilmek ve dersimize eğlence katmak amacıyla Quick Draw oynadık.

 

Eğitimin dördüncü günü

Eğitimimizin dördüncü günü aslında tam gün eğitim yapabileceğimiz son gündü. İki gün sonra gerçekleşecek Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarları’nın açılış töreni etkinliği için BİLSEM’de yoğun bir çalışma vardı. Eğitimin son gününde de öğrencilerle çeşitli röportajlar yapılarak görüntüler alınacağından dolayı son günü verimli geçirmek istedik. Öğrencilerimize de ne yapmak istediklerini sorduğumuzda hepsinin App Inventor’a meraklı olduğunu fakat pek fazla bilgilerinin olmadığını gördük. Zeka Gücü LMS’te bulunan App Inventor ile Mobil Uygulama Örnekleri dersini açarak önce App Inventor’ın arayüzünden ve neden kullandığımızdan bahsettik. Yaptığımız uygulama, ses dosyası çalma uygulaması oldu. Uygulamanın çalıştığını gören öğrenciler hızını alamadı ve gün sonuna kadar eğitimdeki uygulamaları bitirdi. İvme sensörü kullanımı, zar atma uygulaması, çizim yapma uygulaması bunlardan sadece birkaçıydı…

 

Zeka Gücü eğitiminin beşinci günü

Düzce BİLSEM’de Zeka Gücü eğitimlerimizin son günü gelip çatmıştı. İçimizdeki burukluk sonraki gün gerçekleşecek lansmanın heyecanıyla birleşince yerimizde duramıyorduk. BİLSEM’deki yoğun lansman hazırlıklarına ve öğrencilerin meraklı bakışlarına rağmen son günümüzü de boş geçmedik 🙂 Eğitimin 5. günü Kodlama Haftası’na denk geldiği için öğrencilerimiz ile Code.org üzerinden ileri seviye uygulamalar yaptık. Uygulamaların ardından ertesi gün gerçekleşecek lansman için projelerini sunacak öğrencilerle birlikte demo çalışması yaptık. Öğrenciler bize ve arkadaşlarına projelerinin ne olduğundan, amacından ve nasıl çalıştığından bahsettiler.

Gün sonuna doğru Turkcell ekibinin de BİLSEM’e gelmesiyle öğrencilerin ve bizim heyecanımız daha da arttı. Öğrencilerle röportajlar yapıldı ve çeşitli görüntüler alındı. Gözlerindeki heyecan görülmeye değerdi!

 

Düzce BİLSEM’de lansman günü

Büyük gün geldi çattı! Sabahın erken saatlerinde Düzce BİLSEM’in yolunu tuttuk. Vardığımızda bizi karşılayan manzara inanılmazdı. Harika bir organizasyon bizi bekliyordu. Öğrencilerimizin heyecanlı bakışları arasında sınıfımıza girdik ve onlarla sohbet ettik. Öğlen saatlerine doğru başlayan açılış törenine; MEB Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül gibi isimler katıldı.

Çok keyifli geçen açılış törenine bu yıl içinde kurulan 25 BİLSEM de çevrimiçi bağlantıyla katıldı. Açılan tüm BİLSEM’lerin katılımıyla Düzce BİLSEM merkezli gerçekleşen açılış töreninde en çok dikkat çeken nokta elbette öğrencilerimizdi. Törenin ardından Zeka Gücü Laboratuvarı’nı ziyaret eden protokol mensupları öğrencilerden projelerini dinledi. Bol bol hatıra fotoğrafının ardından öğrencilerimizle vedalaşarak İstanbul’a dönüş yolculuğuna başladık.

Beş günlük eğitim ve lansman boyunca emeği geçen başta ekip arkadaşım Rojda olmak üzere tüm Düzce BİLSEM ekibine kocaman teşekkürler. Teşekkürlerin en büyüğü tabi ki meraklı ve ilgili BİLSEM öğrencilerimize! Umarım faydalı bir eğitim olmuştur, sonraki eğitimlerde görüşmek üzere! 🙂

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021