Blog

Hikayelerimiz

Ceren Döner – MEV Batıkent Ortaokulu Öğrencileri Deneyimlerini Anlatıyor
19 Temmuz 2019

Çocuklarımız, ümitlerimiz, geleceğimiz…

Beni heyecanlandıran ve mutluluk veren şey öğrencilerimin gözlerindeki ışıltıda gördüğüm öğrenme isteğidir. Bir öğretmen olarak siz onlara girmeleri gereken kapıları gösterdiniz mi onlar gitmesi gereken yoldan devam ederler zaten. Öyle de oldu.

Bundan birkaç ay önce, sizlerden temin ettiğim Turkcell Maker ve Kodlama Kiti’ni kullanma deneyimim yokken kodlamaya meraklı öğrencilerimle bir araya gelerek kolları sıvadık. Aslında bir süredir öğrencilerime uygun eğitim setleri araştırıyordum ve bu sırada Turkcell Zeka Gücü Projesi ile karşılaştım. Önceleri ufak bir elektronik deney kitiyle kodlama çalışmalarına başlamıştık. Ardından Ankara’da düzenlenen Zeka ve Yetenek Kongresi’nde bize hediye edilen Maker ve Kodlama Kiti’ni öğrencilerime göstererek kutunun içinden çıkan notları öğrencilerime dağıttım. Öğrenciler, internetten de faydalanarak gerisini kendileri getirdi. Öğrenciler Maker ve Kodlama Kiti’ni kullanmaya başladıkça Bilişim Teknolojileri alanına ilgi ve istekleri daha da artmaya başladı. Aralarında bir Bilişim Takımı kurdular adeta. Zeka Gücü Projesi kapsamında dağıtılan Maker ve Kodlama Kiti onlar için gerçekten güzel ve etkili bir başlangıç oldu. Turkcell Zeka Gücü Projesi’nde çalışan tüm ekibe teşekkür ederim.

Mehmet – 6.Sınıf – MEV Batıkent Ortaokulu

Turkcell Maker ve Kodlama Kiti ile kodlamanın kısaca genelini gördük. Benim de hayalimdeki meslek Yazılımcı olmak. Turkcell’in dağıtmış olduğu Maker ve Kodlama Kitleri ile çalışmamın hayalimdeki mesleğe bir adım daha yaklaşmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum. Açıkçası okulda böyle güzel bir çalışma yapacağım aklıma gelmezdi ama sonunda geleceğime fayda sağlayacağını düşündüğüm bir eğitim alma fırsatı yakaladım. Hayalimde olan projeleri artık gerçeğe dönüştürebileceğim.

Maker ve Kodlama Kiti sayesinde bir robotun çalışma prensibini ve genel sistemini tanımış oldum. Bu eğitimin bana çok büyük katkılar sağladığına inanıyorum. Kodlama, robotik gibi alanları hobi alanıma dönüştürüp hayallerime bir adım daha yaklaşabileceğim. Belki de hayallerim birkaç yıl sonra gerçek olacak. Ufkum açıldı ve hayal gücümün kapılarını bu eğitimlerle birlikte açtım. Hayallerime ulaşmak Maker ve Kodlama Kiti ile artık daha kolay olacağını düşünüyorum. Turkcell Zeka Gücü projesi bizim gibi öğrencilere büyük bir destek oldu. Artık yeni nesil daha çabuk büyüyecek ve yeni şeyler keşfedip, üretebilecek. Biz de ülkemize fayda sağlayabileceğiz. Bunun gibi eğitimler her zaman olmalı diye düşünüyorum. Hayallerime bir adım daha yaklaşmaya beni teşvik ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Eren – 6.Sınıf – MEV Batıkent Ortaokulu

Televizyonda gördüğümüz ve başka öğrencilerin yaptıklarını bize imkanlar verildiğinde yapılabileceğine inandım. Kendime olan inancım arttı.

Kıvanç – 6.Sınıf – MEV Batıkent Ortaokulu

Maker ve Kodlama Kiti ile hayal gücümü güçlendirdim. Ayrıca robot kodlamayı Maker ve Kodlama Kiti sayesinde severek öğrendim. Maker ve Kodlama Kiti’ni ilk gördüğümde yapamayacağım bir şey diye düşünüyordum. Öğretmenimizle birlikte eğitimler alıp, Maker ve Kodlama Kiti’ni derste kullanmaya başladığımızda”Ne kadar kolay bir işmiş.” dedim. O günden sonra da Ceren öğretmenimle birlikte her geçen gün hayal gücümü daha da güçlendirdim.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021