Blog

Blog Yazıları

Bir Sessiz Sınıf: Ankara Etimesgut BİLSEM
Gamze Baş Yardımcı
18 Mayıs 2017

Herkese merhabalar,

Bildiğiniz üzere Turkcell Zeka Gücü eğitimleri kapsamında belirlenen illeri dolaşıp, Bilim Sanat Merkezleri’nde eğitim vermeye devam ediyoruz. Sivas BİLSEM’den sonraki durağım Ankara Etimesgut BİLSEM oldu. Bu yazımda sizlere Ankara Etimesgut BİLSEM’de yaptığımız eğitimden bahsedeceğim.

7 Mayıs Pazar günü 10.00 uçağıyla Ankara’ya doğru yola çıktım. Uçaüım iner inmez vakit kaybetmeden Ankara Etimesgut BİLSEM’in yolunu tuttum. Kızılay ile Etimesgut arasında bir hayli yol olduğu için varışım biraz geç oldu tabi. Okula geldiğimde ferah bir bahçesi olan bir bina ile bahçesinde tavşanlar ve kendini tavşan olarak hisseden bir ördek karşıladı beni ?.

Okulu biraz dolaştıktan sonra hemen kuruluma başlamak için sınıfa geçtim. Bu sırada Ankara Etimesgut BİLSEM’in müdürü Ayhan Bey sınıfa geldi ve onunla kısa bir sohbet ettik. Yeni açılmış bir okul olmalarına rağmen, yapılan çalışmalar ve öğrencilerin başarıları beni çok mutlu etti. Turkcell Zeka Gücü sınıfında eğitim alacak öğrencilerden birinin bu yıl yapılan TEOG’da Türkiye birincisi olduğunu, ayrıca spor ve satranç alanlarında derece almış olan öğrencilerin olduğunu öğrenmek beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Öğrenciler ile bir an önce eğitime başlamak için sabırsızlanıyordum.

Gelelim eğitim ilk gününe

Ayhan Bey ile pazar günü yapmış olduğum sohbetten sonra öğrencilerle tanışmak için sabırsızlanıyordum. Sınıfa heyecanlı bir şekilde girmiştim fakat sınıf benim kadar heyecanlı değildi :(. Eğitime öncelikle öğrencileri tanımakla başladım. Daha sonra “Biz kimiz ve ne için gelmiştik? Turkcell Zeka Gücü projesi nedir? Maker olmak nedir ve neden önemlidir?” sorularına yanıt bulduk.  Öğrencilere beş gün süresince yapacağımız eğitimlerden bahsettim. Bu kısa bilgilendirmeden sonra mobil uygulama çalışmalarına geçmeye artık hazırdık.

Vakit kaybetmeden dersimize başladık. App Inventor uygulamasından kısaca bahsederek giriş yaptık. Daha sonra öğrencilerle beraber App Inventor üzerinden uygulamalarımızı geliştirdik. Öğrencilerimizin yaptığı uygulamaları canlı canlı deneyebilmeleri için Android işletim sistemli birer Turkcell T60 telefonu dağıttım.

Ankara Etimesgut BİLSEM Turkcell Zeka Gücü sınıfı

Dersin sonuna doğru öğrencilerden günün nasıl geçtiğine dair bir geri dönüş almak istedim fakat öğrencilerden hiçbir tepki yoktu. Hayatımda ilk defa bu kadar sessiz ve düşüncelerini anlayamadığım bir sınıfla karşılaşmıştım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Bu çocukları bir şekilde sınıf içinde kazanmalıydım. Zordu ama bunu başaracaktım?.

Eğitimin ikinci günü

Eğitimimizin ikinci gününe gelmiştik. Sınıfa girdiğimde yine dünden farklı olmayan sessiz ve derse odaklanmış bir öğrenci grubu vardı.  Sınıf hiçbir şekilde soruları olmadıkça konuşmuyor, iletişime geçmiyordu. Bir şeyler yapmalıydım, bunun farkındaydım ama ne yapmam gerektiğini bilmiyordum çünkü ilk defa bir sınıfı çözemiyordum. Bir yandan bu düşünceleri yaşarken diğer yandan eğitimin ikinci gününe Tinkercad uygulamasıyla başladık. Öğrencilerle Tinkercad üzerinden üç boyutlu nesneler tasarladık. Öğrenciler arasında yine Sivas BİLSEM‘de olduğu gibi Turkcell Zeka Gücü sınıfının üç boyutlu tasarımını yapan öğrencilerimiz çıktı. Tinkercad üzerinden yaptığımız tasarımların baskılarını aldık. Daha sonra Turkcell Zeka Gücü Maker ve Kodlama Kiti üzerinden çalışmalar yaptık. Turkcell Zeka Gücü eğitim portalı üzerinde bulunan konular ve uygulamalardan bahsettik. Maker ve Kodlama kiti üzerinden çalışmalar yapıp, dersimizi sonlandırdık.

Gün sonuna doğru okul içerisinde bulunan veliler Turkcell Zeka Gücü sınıfımızı ziyaret etti. Veliler yaptığımız çalışmalardan çok memnun olduklarını hatta bu eğitimlerin velilere de verilmesi gerektiğini vurguladı. Velilerin bu kadar yoğun bir ilgi duyması beni fazlasıyla mutlu etti ama hâlâ aklımda bir soru vardı: Ben bu çocukları nasıl kazanacaktım?

Eğitimin üçüncü günü

Eğitimimizin üçüncü gününe Arduino’ya giriş yaparak başladık. Öğrencilerin daha önceden Arduino’yu görmemiş olduklarını ve ilk defa burada eğitim alacaklarını öğrendim. Öğrencilerle ilk olarak LED yakma uygulamasını yaptık. Daha sonra sensörleri kullanıp, tek tek uygulama yaparak derse devam ettik. Her sensörü denedikçe öğrenciler heyecanlanıyor ve projelerine bir an önce başlamak için sabırsızlanıyordu. Aynı zamanda öğrencilerim yavaş yavaş benimle iletişim kurmaya başlamıştı. Diğer günlerden farklı olarak soru soruyor, derse katılıyor ve isteklilerdi. Dersin sonuna doğru şunu fark ettim, öğrenciler ilk günler beni buraya gelen normal bir öğretmen olarak görüyordu fakat eğitimin sonunda onlar için bir öğretmenden daha fazlası olmuştum: bir abla, en önemlisi bir arkadaş ?.

Sonunda onların yüreklerine dokunabilmiştim. Onları anlamaya başlamıştım. Bu beni fazlasıyla mutlu etti. Gün sonunda kimse evine gitmek istemiyordu. Her biri dersin biraz daha devam etmesi için istekte bulunuyordu. Biraz daha çalışmalarımıza devam edip, üçüncü gün eğitimlerimizi sonlandırdık.

Proje günü

Verdiğimiz eğitimin meyvelerini toplama zamanı gelmişti. Öğrenciler sınıfa gelmeden yapacakları projelerin planlarını hazırlamıştı. Hiç vakit kaybetmeden projelerimizi yapmaya başladık. Bir yandan öğrenciler Arduino üzerinden bağlantılarını yapıp kodları yazarken diğer yandan projeleri için kartonlar kullanarak taslaklarını hazırlıyordu. Öğrenciler Arduino’yu ilk defa Turkcell Zeka Gücü eğitimlerinde öğrenmelerine rağmen sınıf içerisinde başarılı ve yaratıcı projeler çıkmıştı. Öğrenciler, projeler çıkmaya başladıkça hem mutlu oluyor hem de derse olan ilgileri kat be kat artıyordu. Gün sonuna doğru projelerimiz hazır olmuştu. Öğrenciler projeler üzerinde son iyileştirmelerini yapıp dersimizi sonlandırdık.

Ders sonunda Ankara Etimesgut BİLSEM velilerinden Tülin Hanım benden üç boyutlu tasarım ve baskı alma işlemini öğrenmek için bir istekte bulundu. Ben de bu isteğini seve seve kabul ederek Tülin Hanım’a bir saatlik eğitim verdim. Tülin Hanım eğitimlerimizin en başından beri sınıfımızı ziyaret eden, eğitimlere karşı istekli ve meraklı bir veliydi. Onunla beraber hemen hemen her gün eğitimlerimiz hakkında sohbet ettik. Turkcell Zeka Gücü eğitimleri ile ilgili olan bilgileri Tülin Hanım ile de paylaşarak onun için de bir katkı sağlamış oldum.

Ankara Etimesgut BİLSEM eğitimi benim için bir sürü ders çıkardığım bir eğitim oldu. Başta okul müdürü Ayhan Bey ve okulun rehberlik öğretmeni Havva Hanım olmak üzere tüm öğretmenlerimize teşekkür ederim. Tülin Hanım’ı da unutmayalım :).

Bir başka eğitimde görüşmek üzere.

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021