Blog

Blog Yazıları

Aydın BİLSEM’in Minik Zeka Küpleriyle
Gamze Baş Yardımcı
2 Kasım 2017

Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğrencilerle birlikte daha önceden Zeka Gücü Projesi kapsamında eğitimlerimizi gerçekleştirmiştik. Bundan tam 5 ay sonra Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi eski Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç ve Turkcell ekibiyle birlikte Aydın Ticaret Borsası BİLSEM’i yeniden ziyaret ettik. Zeka Gücü eğitiminden sonra yapılan çalışmaları bir de öğrencilerden dinledik.

Aydın BİLSEM’deki ilk Zeka Gücü eğitiminin benim için ayrı bir güzelliği vardı. Aydın’ın havasından mıdır suyundan mıdır bilmiyorum ama buradaki çocukların samimiyeti bir başkaydı. Hepsi birbirinden zeki, çalışkan ve bir o kadar da eğlenceli öğrencilerdi. Uzun bir aradan sonra yeniden onları görmek ve çalışmak benim için çok keyifliydi.

Hazırsanız, sizlere buradaki pırıl pırıl öğrencilerle geçirdiğimiz 3 günü anlatmaya başlıyorum.

Öğrencilerle proje çalışmaları

8 Mayıs Salı günü 08:00 uçağıyla ilk İzmir’e oradan da Aydın’a geçtim. Eşyalarımı hızlıca otele bıraktıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Aydın BİLSEM’e gittim. Okula girdiğimde beni kurum müdürü Serkan Sezik ile kurumun hem Bilişim Teknolojileri öğretmeni hem de müdür yardımcısı olan Mehmet Kazım Candar karşıladı. Okulda yapılan çalışmalarla ilgili kısa bir sohbetten sonra Mehmet Hoca ile birlikte Zeka Gücü Laboratuvarı’na geçtik. Sınıfa girdiğimde daha önce eğitim verdiğim dört öğrencim beni karşıladı. Aradan çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen hepsinin biraz daha büyümüş olduğunu görmek beni biraz yaşlı hissettirse de bir yandan da çok mutlu etti.

Diğer öğrencilerimiz de geldikten sonra ilk olarak Mehmet Hoca ile birlikte öğrencileri gruplara bölerek işe koyulduk. Daha sonra hep birlikte proje araştırması yaptık. Bazı öğrencilerimin üzerinde çalıştığı projeler vardı. Diğer öğrencilerle de neler yapabileceğimizi konuştuktan sonra proje hazırlıklarımıza başladık. Zeka Gücü eğitimlerinden sonra öğrenciler Arduino ve Tinkercad konusunda kendilerini geliştirmişti. Mehmet Hoca’nın da desteğiyle Zeka Gücü Laboratuvarı’nı aktif olarak kullanmaya devam ediyorlardı. Öğrencilerle birlikte salı günü akşam 19:00’a kadar çalıştık. Öğrencilerin yorgunlukları gözlerinden okunsa da kimse sınıftan ayrılmak istemiyordu :).

Aydın BİLSEM’deki öğrencilerimle beraber yoğun geçen 3 günün ardından birbirinden değişik ve ilginç projeler hazırladık. Bazı projelerin prototipleri hazır olsa da diğer projeler için öğrenciler tamamen kendi yaratıcılıklarını kullandı. Arduino, LED ve farklı sensörler kullanarak madencilerin hayatını kurtarabilecek Akıllı Madenci Bareti, işitme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla evlerinde kullanabileceği Kapı Zili, birbirinden farklı dans gösterisi yapabilen Otto Robot, otoyolda kullanılan lambaların harcadığı enerji miktarını düşürmek ve tasarruf etmek amacıyla Otoyol Aydınlatma projelerini hazırladık. Bunun haricinde Makey Makey setleriyle İnteraktif Hücre Modeli ve 8 farklı tonda müzik çalabilen İnteraktif Müzik Aleti projelerini hazırladık. Makeblock ile de deprem esnasında arama kurtarma çalışmalarında yardımcı olabilecek Robobil (Makeblock Robotu) ve trafik lambası bulunmayan köy yollarında karşıdan karşıya geçerken insanların kazaya uğramaması adına Erken Uyarı Sistemi projesini hazırladık. Yaptığımız projelerin resimlerini de sizler için paylaştım :).

Ziyaret Günü

Cuma günü Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç ve Turkcell ekibi Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi’ni ziyaret etti. Aydın BİLSEM’deki Zeka Gücü laboratuvar açılışı Sayın Atilla Koç tarafından yapıldı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşker ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör’ün de katılımıyla gerçekleşen ziyarette Aydın BİLSEM’deki öğrenciler başarılarından ve yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti. Atilla Koç, öğrencilerin yapmış olduğu çalışmaları yanlarına tek tek giderek keyifle dinledi. Sayın Atilla Koç’un da memleketinin Aydın olması nedeniyle sınıfta eğlenceli ve bir o kadar da keyifli bir atmosfer vardı. Öğrenciler çalışmalarını anlattıktan sonra Zeka Gücü Laboratuvarı’ndan ayrıldık. Daha sonra Atilla Koç, Yavuz Selim Köşker, Turkcell ve basın ekibiyle beraber Aydın’da keyifli bir akşam yemeği yeme fırsatı buldum. Yemekten sonra okula tekrar gelip öğrencilerimle ve öğretmenlerle vedalaştıktan sonra Aydın’daki keyifli maceramı tamamlamış oldum :).

Aydın BİLSEM’de geçirdiğim üç gün yoğun ve yorucu olmasına rağmen buradaki öğrencilerle ve Mehmet Hoca ile birlikte çalışmak benim için çok keyifliydi. Kader ortağı dediğim Mehmet Hoca’nın öğrenciler üzerindeki emekleri ve çabaları gerçekten takdir edilmeyi hak ediyor. Buradaki öğrencilerle kurmuş olduğu bağ o kadar samimi ve içten ki, görmenizi çok isterdim. Okul müdürü Serkan Bey’in ve Mehmet Hoca’nın heyecan dolu yanı okula ayrı bir pozitif enerji katıyor. Bunu kuruma girer girmez hissedebiliyorsunuz. Kendilerine ve okuldaki diğer öğretmenlere desteklerinden dolayı teşekkürlerimi bir borç bilirim. Son olarak kurumda çalışan ve eğlenceli yanıyla bize yoğun zamanlarımızda keyifli anlar yaşatan Murat Bey’e de ayrıca teşekkür ederim :).

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere.

Diğer Yazılar
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
TEKNOFEST 2021’de Zeka Gücü Rüzgârı Esti!
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü’ne Bir Uluslararası Ödül Daha…
Art Istanbul
27 Mayıs 2021
Turkcell Zeka Gücü Projesi Oylarınızı Bekliyor!
Art Istanbul
26 Mart 2021
Robotik ve Kodlama Kiti
Art Istanbul
25 Şubat 2021