Blog

Blog Yazıları

Artistanbul Ekibi STEM&Makers Fest’te
Gamze Baş Yardımcı
29 Haziran 2017

Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde 9-10 Eylül 2017 tarihleri arasında STEM & Makers Fest/Expo Türkiye etkinliği gerçekleşti. Artistanbul ailesi olarak biz de Turkcell Zeka Gücüyle Birleştir-Kodla-Oyna! atölyesini düzenledik. Dolu dolu geçen iki günün ardından sizlere hem yapılan etkinliklerden hem de atölyemizden bahsedeceğim.

Bilmeyenleriniz için ilk olarak STEM ve Maker Hareketi kavramlarını açıklayayım.

STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.  Teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, fen bilimleri, teknoloji, matematik ve mühendislik derslerinde kazandığı bilgileri bir bütün olarak görmelerini sağlayan ve dünyada hızla yayılan bir eğitim yaklaşımı. Bu eğitim sürecinde farklı disiplinlerin birlikte kullanılması, proje hazırlanması ve bu projelerin üretime dönüşerek hayata geçirilmesi yer alıyor. STEM eğitimi üretim odaklı olmasının yanı sıra eleştirel düşünme, yaratıcılık, yenilenme, problem çözme, üretkenlik ve sorumluluk gibi 21. yüzyıl becerilerini de barındırmaktadır.

Maker Hareketi

Maker Hareketi (Maker Movement); teknolojiyle D.I.Y. (Do It Yourself/Kendin Yap) kültürünü bir araya getiren, Dünya’da her geçen gün daha çok yayılan bir akım. Elektronik devreler ve motorlar aracılığıyla yapılan bir model araçtan yemek yapmaya, 3 boyutlu basılan her türlü eşyadan tutun süs, takı, oyuncak yapmaya kadar her şey Maker hareketinin bir parçası.

Atölyeler ve Etkinlikler

STEM & Makers Fest/Expo Türkiye etkinliği boyunca birçok atölye çalışması ve sunum gerçekleşti. Öğretmenler için çoğunlukla “STEM eğitimi nedir? Eğitime nasıl entegre edilir?” gibi konular üzerinde sunumlar ve atölye çalışmaları varken, öğrenciler içinse daha çok fen bilgisi eğitimiyle ilgili deney atölyeleri vardı. Deniz Erkul arkadaşımla beraber biz de birkaç atölye çalışmasına girme fırsatı yakaladık. Bunlardan biri İsmail Dönmez’in atölye lideri olduğu EV3 vs MBot atölyesiydi. Açıkçası bizim için en güzel ve en eğlenceli geçen atölyelerden biriydi. EV3 ve MBot arasındaki farkları sözel olarak anlatmak yerine “Bul, araştır, deneyimle!” mantığını kullanarak güzel bir atölye çalışması gerçekleşti. Gelen dinleyicileri takımlara ayırarak Ev3 ve MBot’lar dağıtıldı. Daha sonra kurulumları ve kodlamaları gelen öğretmenlere yaptırıldı ve sonucunda da takımlar yarıştırıldı. Kazanan açık ara EV3 (Bizim Takım) oldu :).

Hüseyin Yıldız’ın atölye lideri olduğu Açık Mimari Robot Tasarımı (OpenBot) atölyesi de benim için keyifli geçen atölye programlarından biriydi. MBot yapısını baz alarak daha düşük maliyetle öğrencilerin kullanabileceği bir kart geliştirmişlerdi. Ahşap Tasarım Atölyesi de bizim ilgimizi çeken atölyelerden biri oldu. Herkese açık olan bu etkinlik, hem çocukların hem de büyüklerin yoğun ilgi gösterdiği atölyelerden biriydi. Hayal gücünü kullanarak tezgâhta bulunan aletlerle tahta parçalarını işlemek, gerçekten heyecan vericiydi.

Güzel atölye çalışmalarının yanı sıra stantlar da hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından büyük ilgi gördü.  Deney çalışmalarından tutun ahşap atölyesine kadar birçok değişik stant çalışmaları yapılmıştı. OKA (Otonom Kara Aracı) ve OHA (Otonom Hava Aracı), Ahşap Tasarım Atölyesi, Mühendis Çocuk’un stantları bizim ilgimizi çeken stantlar oldu. Sizler için de bu çalışmaları fotoğrafladım.

Gelelim bizim Turkcell Zeka Gücü’yle Birleştir-Kodla-Oyna! Atölyesine

Atölyemizin düzeyi ortaokul öğrencilerine yönelik olsa da öğretmenlerin hatta velilerin ilgisi de epey büyük oldu. Farklı illerden gelen öğretmen ve öğrencilerle hoş bir etkinlik gerçekleşti. İlk olarak kendimizi ve Turkcell Zeka Gücü Projesi’ni tanıtarak atölyemize başladık. Daha sonra Turkcell Zeka Gücü LMS’ten bahsettik. Maker ve Kodlama Kiti içerisinde bulunan parçaları tek tek inceleyerek TBlok üzerinden uygulamalar yaptık. Daha sonra gruplar Maker ve Kodlama Kiti’ni kullanarak projeler çıkardı. Atölyemizde farklı illerden gelen ve birbirini tanımayan misafirlerimiz, grup çalışmasıyla güzel dostluklar da kurmuş oldu.

STEM & Makers etkinliği bizler için eğlenceli ve STEM & Maker hareketleriyle ilgili yenilikleri takip edebildiğimiz güzel bir etkinlik oldu. Hem farklı illerden gelen meslektaşlarımızla tanıştık hem de öğrencilerin yapmış olduğu ilginç projeleri incelemiş olduk.

Bir başka blog yazısında görüşmek üzere…

GAMZE BAŞ

Diğer Yazılar
Amaç Değil, Araç Olarak Scratch
Art Istanbul
22 Eylül 2020
Zeka Gücü’ne En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü
Art Istanbul
24 Temmuz 2020
Zeka Gücü Projesi Ordu Ünye’de!
Art Istanbul
18 Mart 2020
Gaziantep’den Zekâ Gücü Rüzgârı Geçti!
Art Istanbul
3 Mart 2020
Zeka Gücü Projesi LÖSEV’de
Art Istanbul
21 Kasım 2019
Zeka Gücü Erzurum’da: Gelecek Emin Ellerde!
Art Istanbul
27 Eylül 2019
Şanlıurfa’dan Bir Zeka Gücü Geçti!
Art Istanbul
10 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yusuf Mert Deprem
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi Esat Alper Aykal
Zeka Gücü
19 Eylül 2019
Yıldız Ertunç/Öğretmen, Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi
Zeka Gücü
19 Eylül 2019