Blog

Blog Yazıları

AB Kod Haftası
Betül Balcı
2 Kasım 2020

Turkcell Zeka Gücü ekibi olarak AB Kod Haftası etkinlikleri kapsamında, Sisterslab ekibiyle birlikte çok eğlenceli bir etkinlik düzenledik.

AB Kod Haftası, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ve bazı ülkelerdeki eğitim bakanlıkları tarafından desteklenen gönüllü odaklı bir topluluk. Türkiye için 2018 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın da üyesi olduğu Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) kuruluşu tarafından Avrupa Komisyonu adına AB Kod Haftası etkinlikleri yürütülüyor. Tüm dünyada her yıl 10-25 Ekim tarihleri arasında kutlanıyor.

Bu oluşum, programlama ve diğer teknolojik etkinliklerle yaratıcılık, problem çözme gibi becerilerin yanı sıra, 21. yy becerilerini de olabildiğince kişiye kazandırmak isteyen bir hareketliliktir. Buradaki amaç, programlamayı daha çok yaymak, gençlere, yetişkinlere ve yaşlılara fikirlerin kodlamayla nasıl hayata geçirildiğini göstermek, bu becerileri ortaya çıkarmak ve bu konuda istekli, hevesli kişileri öğrenme amacıyla bir araya getirmektir.

 

AB Kod Haftası etkinlik düzenleme

Herkes AB Kod Haftası’nda bir etkinlik düzenleyebilir. Etkinliğinizin konusunu seçip, hedef kitleyi de belirledikten sonra AB Kod Haftası internet sayfası üzerinden haritaya bu etkinliğinizi ekleyebilir ve düzenlemenizi yapabilirsiniz.

AB Kod Haftası’nın her geçen yıl etkinlik ve katılımcı sayısı ciddi bir şekilde artmaktadır. 2019 yılında 80’den fazla ülkeden toplamda 4,2 milyon insan katılım gösterdi. İstatistiklere göre 2019 yılında katılan bireylerin %49’u kadın ve kız çocuklarından oluşmakta. Yıllara göre katılımcıların sayısını gösteren grafiği aşağıda paylaşıyorum.

AB Kod Haftası etkinliğe katılım

AB Kod Haftası’nda etkinlik düzenleyebileceğinizi biliyorsunuz. Bunun yanında etkinlik düzenlemek değil de “başka birinin oluşturduğu etkinliğe katılabilir miyim?” diye sorarsanız, cevabım kesinlikle evet olur. Zaten etkinlik düzenlemenin en güzel yanlarından biri de budur. Kodlama herkes içindir. Her yaşa hitap eden ve önkoşulu bulunmayan etkinlikler içinde istediğinize başvurabilir, ücretsiz olarak katılım gösterebilirsiniz.

 

AB Kod Haftası’nda biz ne yaptık?

Bu haftada neler yapıldığından kimlerin katıldığından epey bahsettim. Şimdi biraz da bizim nasıl katılım gösterdiğimizden bahsedeyim. Biz de Turkcell Zeka Gücü ekibi olarak AB Kod Haftası’nda bir etkinlik oluşturmaya karar verdik. 9-14 yaş arasındaki 50 çocuğa Online Scratch ile Programlama eğitimi düzenledik. Bu süreçte Sisterslab’ten de destek aldık. Böyle bir etkinliği planlayıp uygulamak hepimiz için eşsiz bir deneyim oldu. Katılan çocuklar birbirinden zeki ve meraklı çocuklardı. Biz öğretirken onların da katılımlarıyla, ters köşe sorularıyla çok eğlendik! Etkinlik sonrası verilen dönütlere göre onlar da çok keyif almış ve öğrenmiş görünüyorlar. Aşağıda etkinliğimizin afişini paylaşıyorum.

Bu etkinliği hazırlarken pek çok konuda bize destek olan Sisterslab Ekibi’ne kendi adıma teşekkürlerimi gönderiyorum. Etkinliğin her anında yanımızda olmalarıyla, kolaylıkla koordine olmalarıyla süreci bizim için hem keyifli hem de verimli kıldılar! 🙂

Scratch eğitimimizi BigBlueButton ile üç ayrı odada, ben de dahil üç ayrı eğitmen önderliğinde gerçekleştirdik. Scratch’i temel hatlarıyla öğrenerek sonucunda kuklanın dans ettiği bir proje ortaya çıkardık. Bu eğitimden hemen sonra yaptığımız projeyi geliştirip “halay çeken kuklalar” adlı bir proje yapmış olan bir öğrencimiz var. Yaptığı projeyle yüzümüzde tebessüm oluşturduğu için ona buradan sevgilerimizi gönderiyoruz. 🙂 Projeye buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Videosunu da buraya bırakıyorum.

Hep birlikte öğrenerek, ilerlemeli bir Kod Haftası olsun!

Diğer Yazılar
İkinci Zekathon Turnuvası Başlıyor!
Art Istanbul
27 Eylül 2022
Yazın Drone Yapıyoruz! Drone 101 Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
4 Temmuz 2022
Denizli’den Selamlar!
Art Istanbul
8 Temmuz 2022
Ege’nin İncisi İzmir!
Art Istanbul
30 Haziran 2022
2022’nin İlk Eğitimi Yayında!
Art Istanbul
17 Mayıs 2022
Kayısının Diyarı Malatya İlinden Selamlar!
Art Istanbul
10 Ocak 2022
Zeka Gücü Projesi Türkiye’nin En Güneyinde!
Art Istanbul
3 Aralık 2021
Zeka Gücü’nün Yeni Durağı: Siirt
Art Istanbul
24 Kasım 2021
Düzce’den Zeka Gücü Projesi Geçti
Art Istanbul
1 Kasım 2021
Zeka Gücü Projesi Ardahan’da!
Art Istanbul
1 Kasım 2021